Posts Tagged ‘Pelici’

În bătaia vântului: Ripensia – ASU Politehnica Timişoara 1-1 (1-1)

În ceva mai mare nevoie de puncte, roș-galbenii l-au smuls astăzi pe primul la a treia încercare în meciurile jucate acasă în Liga 2 cu concitadinii alb-violeți de pe ”Știința”, prin a-i egala dintr-o lovitură de la 11 metri îndelung contestată. N-a fost așadar frumos, dar aidoma unui crâmpei cât se poate de realist din zbaterile fotbalului local întru a rezista vicisitudinilor la care e supus sportul de pe Bega. Și s-a jucat măcar pe soare… Ripensia Timişoara – ASU Politehnica Timişoara 1-1 (1-1).

The post În bătaia vântului: Ripensia – ASU Politehnica Timişoara 1-1 (1-1) appeared first on sporttim.ro.

Un matineu mohorât, friguros și bântuit de vânt lângă ”Gara Mică” a Timișoarei, dar o sâmbătă cu semnificații pe ”Electrica”, unde Ripensia își începea în septembrie 2012 ascensiunea din urma relansării. Atunci, de la nivelul eșalonului șase, astăzi și pentru cel de-al treilea sezon la rând în anticamera elitei. Iar sosirea ex-prim-divizionarei Concordia Chiajna a oferit clubului galben-roșu prilejul de a face prezentările celor 12 grupe de copii și juniori, așadar cu vedere și spre viitor. Dar și prezentul sună ceva mai bine după 2-1 (1-1) cu ilfovenii sosiți din Liga 1, semn că bănățenii au smuls în tur 4 puncte din șase posibile trupelor retrogradate din prima divizie, neînvinși așadar. Trei le-au fost retrase, care va să zică punctaj doar la ”impresia artistică” în compania celor de la Daco-Getica, întrecuți aici cu 7-2, ceea ce le-a atras abandonul, cu tot cu anularea rezultatelor înregistrate…

The post Ripensia trece de ex-prim-divizionara din Chiajna, 2-1 cu Concordia, și prezintă cele 12 grupe de copii și juniori. FOTO + declarații Pelici, Lincar appeared first on sporttim.ro.

Drumurile Ligii 2 au purtat-o pe Ripensia și în Regie, în capitală, unde astăzi de la amiază a remizat alb în etapa a XIV-a la nou-promovata Rapid, obișnuită cel mai adesea să se impună pe teren propriu în acest tur de campionat, dar ținută în șah de timișoreni, care au înregistrat al treilea rezultat consecutiv de egalitate în deplasare, după 1-1 pe Cluj Arena și tot 0-0 săptămâna trecută la Târgu Jiu, mărind la trei seria etapelor în care n-au mai fost învinși, cea mai lungă pentru roșu-galbeni în noua ediție a eșalonului secund.

The post Ripensia, a treia remiză succesivă în deplasare, neînvinsă în ultimele 3 etape: 0-0 în Regie cu Rapid appeared first on sporttim.ro.

În ediția trecută nu a înscris mai mult de 3 goluri într-un meci de campionat, și nici în cea în curs, până la ora etapei a XIII-a în Liga 2, în care, astăzi la matineu, a răsturnat scorul după ce a fost condusă din primul sfert de oră și s-a impus categoric, cu 7-2. Într-adevăr, cu excepția memorabilului 16-0 la debutul după promovarea în eșalonul secund, pe 5 august 2017 contra Forestei Suceava, Ripensia a semnat o singură victorie în a doua divizie prin a înscrie mai mult de 3 goluri, 4-1 cu Metaloglobus în același tur de campionat, în etapa a VIII-a din 16 septembrie 2017, astăzi reabilitându-se pe ”Electrica” la aceeași diferență de scor la care sucomba pe același gazon sâmbăta trecută. Și a fost pentru a treia oară în acest tur ca roșu-galbenii să câștige acasă după ce au fost inițial conduși pe propriul teren. Punând totuși lucrurile în context, învinsa ASC Daco-Getica este formația cu cel mai dezastruos parcurs recent din Liga 2.

The post Condusă, Ripensia se dezlănțuie. N-a mai marcat mai mult de 4 goluri într-un meci de Liga 2 de peste 2 ani: 7-2 cu Daco-Getica + FOTO appeared first on sporttim.ro.

Teama de a nu pierde în fața unei colege de suferință din zona minată a clasamentului a dominat duelul de miercuri după-amiază dintre CS Pandurii Lignitul și Ripensia, pe locuri de retrogradare la startul rundei intermediare din Liga 2, risipa de efort fiind semnificativă dar realizările puține iar precizia în suferință. A rezultat un draw alb, ca o ironie în cazul oponentelor având printre cele mai fragile apărări din campionat, cu 22 respectiv 19 goluri încasate, mai puține doar decât Daco-Getica și Sportul Snagov, în cazul timișorenilor fiind chiar prima reprezentație din ediția în curs a diviziei secunde fără gol primit.

The post Ripensia ratează victoria pe sinteticul gorjean dar bifează primul joc din tur fără gol primit appeared first on sporttim.ro.

Simpatizanții Ripensiei se puteau aștepta la un meci cât se poate de dificil în etapa a XI-a din Liga 2, dat fiind descinderea pe ”Electrica” a singurei echipe neînvinse până acum în eșalonul secund și cu numai 5 goluri primite în cele 10 runde până la mijlocul turului, dar nici în cele mai negre vise n-ar fi putut fi bântuiți de coșmarul că favoriții lor vor ceda la matineu cu 0-5 vizitatorilor de la CS Mioveni. Cruntă realitate astăzi pentru roșu-galbeni, care au înregistrat cea mai drastică înfrângere din cei 7 ani și ceva de la reînființarea clubului timișorean.

The post Ripensia suferă cel mai categoric eșec de la relansarea în 2012: 0-5 cu CS Mioveni. Pelici: ”Chiar și așa, n-am reușit să închidem” Stoica: ”În prima parte ne-a ieșit chiar totul” + FOTO appeared first on sporttim.ro.

Ripensia se retrage după pauză și nu menține avantajul pe Cluj Arena

Ripensia a crescut semnificativ în joc față de precedenta deplasare, pierdută la începutul săptămânii trecute cu 1-0 la Constanța, astăzi izbutind poate cea mai bună repriză în sezonul în curs, din capul locului bine articulată și constant eficientă în prima parte a meciului de la ora 13 de pe ”Cluj Arena”, unde a condus la pauză, retrăgându-se însă în bloc și prematur, ceea ce nu i-a asigurat al doilea triumf pe același gazon în acest an în dauna Universității Cluj, care a egalat-o în cele din urmă, după un corner: 1-1 (0-1).

The post Ripensia se retrage după pauză și nu menține avantajul pe Cluj Arena appeared first on sporttim.ro.

Roșu-galbenii au încheiat cu bine o săptămână chiar grea, câștigând la revenirea acasă și în campionat după două deplasări lungi din care se alegeau cu un unic punct. Depășirea ”lanternei roșii” fără victorie era obligatorie, și s-a conturat în cele din urmă mai clar decât o arată scorul, timișorenii păcătuind din plin la finalizare: Ripensia Timişoara – Sportul Snagov 3-1 (0-1).

The post Condusă la pauză de codașă, Ripensia trece în avantaj cu om în plus: 3-1 cu Sportul Snagov. FOTO appeared first on sporttim.ro.

Pentru săptămâna în curs, Ripensiei i s-a rezervat un program de terapie șoc, în această după-amiază la Constanța în campionat și la nici 70 de ore de la fluierul final un meci eliminatoriu acasă cu o prim-divizionară învinsă o singură dată în 10 apariții, plus încă o partidă duminică, iar primul val a doborât-o pe malul mării, unde doar inspirația ”îngerului salvator” Mociu și ratările ”marinarilor” inclusiv cu poarta goală au menținut-o totuși în joc până la pauză, cu tot cu un gol încasat deja în minutul 13 și eliminarea directă a lui Fotescu în minutul 30. Depășiți ușor în apărare în ciuda dispunerii precaute și întrecându-se în pase greșite cuplate cu lungi lansări fără adresă, dar și fără șut pe poartă timp de o oră, roșu-galbenii pot invoca implicit doar până la un punct circumstanțele atenuante: Farul – Ripensia 1-0 (1-0).

The post FRF și difuzorii îi aruncă în larg pe timișoreni, Mociu și ratările ”marinarilor” îi țin în meci dar Ripensia nu trece pe litoral prima punte appeared first on sporttim.ro.

Un unic gol, marcat pentru prahoveni în minutul 28 de fostul jucător al lui ACS Poli, Alexandru Munteanu, și eliminarea foarte puțin mai apoi a fundașului timișorenilor, Apro, în minutul 30, au înclinat suficient și decisiv balanța în favoarea vizitatorilor din Ploiești în meciul de sâmbătă seară de pe stadionul ”Dan Păltinișanu”, spre încheierea etapei a VI-a din Liga 2. ”Galbenii”, aflați astfel la al doilea succes consecutiv la zero în fief-ul elevilor lui Pelici, rămân pe făgașul dorit, în cursa promovării, pe când bănățenii contabilizează a doua înfrângere pe teren propriu în noul campionat, dar de astă dată nu pe ”Electrica”: Ripensia – Petrolul 0-1 (0-1).

The post Ripensia – Petrolul 0-1. Pelici: ”Dacă rămâneam 11 la 11 puteam să punem probleme mai mari” FOTO appeared first on sporttim.ro.