Posts Tagged ‘Pero Milosevic’

Deplasarea la Constanța se contura în agenda timișorenilor încă din capul locului și din debutul sezonului ca fiind foarte dificilă, și prin prisma celor 3 antecedente nefavorabile ”violeților” pe litoral în ediția trecută, iar periculozitatea descinderii în fief-ul dobrogenilor proaspăt intrați în ultimul tur de calificare înaintea fazei grupelor Cupei EHF s-a adeverit în meciul televizat de la ora 17:30, în care SCM Politehnica a revenit mereu în prima parte, preluând chiar și de puțin conducerea spre pauză, înaintea căreia a încasat însă 5 goluri la rând, decisiv în economia epilogului rundei a VI-a în campionat: 25-19 (12-9) pentru AHC Dobrogea Sud.

The post Poli cade înaintea pauzei, Milosevic ia roșu spre final. Ulciorul nu merge și-n apa mării, la a treia deplasare. Primă înfrângere appeared first on sporttim.ro.

O nouă etapă a Ligii Naționale de handbal masculin a început deja prin disputarea miercuri a majorității jocurilor, iar Dunărea Călărași de exemplu a remizat și pentru a treia oară, AHC Dobrogea Sud s-a reabilitat prin a trece la 5 goluri de CSA Steaua și Potaissa a învins și mai clar la Bacău, urmând ca runda a V-a să se încheie tocmai în sala ”Constantin Jude”, sâmbătă, la matineu, cu meciul televizat de TVR1 de la ora 11 între neînvinsa alb-violet SCM Politehnica și CS Minaur Baia Mare. Partidă înaintea căreia timișorenii se antrenează de la 12 și astăzi și vineri la Dumbrăvița, găzduind totodată o conferință de presă în care antrenorul principal Pero Milosevic a semnalat semnificativa indisponibilitate a lui Milos Dragas, accidentat, iar extrema Filip Marjanovic a subliniat importanța începerii cât mai bine a întâlnirii, și nu ca până acum acasă.

The post Poli – Minaur, un clasic. Marjanovic: ”Trebuie să începem mai bine jocurile acasă” Pero Milosevic: ”Să vedem cum vom putea fără Dragas, căci vin 3 meciuri foarte tari” appeared first on sporttim.ro.

Neînvinsă dar despărțită de Santeiu, Poli merge cu întăriri defensive pe Dunăre

Învingătoare în prima deplasare din noul sezon, chiar pe terenul campioanei Dinamo, dar și câștigătoare în ultimele două etape, SCM Politehnica Timişoara speră acum să dea complet uitării visul urât din runda inaugurală a campionatului trecut, când pierdea la Dunăre la început de septembrie cu 24-23 după ce conducea la un moment dat cu 8 goluri, prilejul revanșei ivindu-se duminică de la ora 17:30 în penultima partidă a etapei a patra, transmisă de TVR 1 de la Călărași.

The post Neînvinsă dar despărțită de Santeiu, Poli merge cu întăriri defensive pe Dunăre appeared first on sporttim.ro.

Poli învinge pe terenul campioanei Dinamo

SCM Politehnica i-a stricat sâmbătă seară campioanei Dinamo tocmai pe terenul acesteia sfârșitul unei săptămâni în care bucureștenii au debutat cu succes acasă în grupele Champions League, alb-violeții Timișoarei menținându-se la cârmă în marea majoritate a jocului din etapa a II-a în prima divizie de handbal masculin și provocându-le alb-roșiilor primul eșec în noua campanie, 29-31 (15-15), după victorii ale laureaților la Constanța, detașat, cu 24-30, și miercuri cu norvegienii, 26-24.

The post Poli învinge pe terenul campioanei Dinamo appeared first on sporttim.ro.

O victorie în această după-amiază pe teren propriu, fie doar și după un rezultat de egalitate în timpul regulamentar de joc dar printr-o favorabilă departajare la aruncări de la 7 metri, i-ar readuce pe handbaliștii alb-violeți în semifinalele fazei play-off a primei ligi masculine, precum în primăvara lui 2016, când accederea din sferturi era parafată împotriva Stelei, într-un decisiv în deplasare după succesul din jocul 2 din ”Constantin Jude”. Tot o formație din capitală, CSM București, este vizitatoare și astăzi de la ora 17:30 în cel de-al doilea meci direct al confruntărilor în sistemul ”două victorii din 3 meciuri”, grupare care în ultimele două sezoane a trecut de fiecare dată nu doar de sferturi, dar și de semifinale.

The post Poli a învins de fiecare dată acasă cu 30 de goluri marcate în jocul 2 din sferturi. Retur la 17:30 cu CSM București appeared first on sporttim.ro.

Joi se dispută cele 5 meciuri din ultima etapă a sezonului regular în prima ligă de handbal masculin, a 26-a, iar printre cele trei partide programate la ora 18 se numără și cea de la Baia Mare, dintre a opta clasată, CS Minaur, și ocupanta podiumului, pe trei, SCM Politehnica, într-o reeditare după nici 4 săptămâni a duelului direct de pe terenul neutru al Constanței în semifinala Cupei României, timișorenii intrând atunci cu 30-28 în ultimul act.

The post Finish de retur joi la ora 18, Minaur – SCM Politehnica. Violeții au nevoie de victorie pentru asigurarea locului 4 appeared first on sporttim.ro.

O zi începută încrezător, cu antrenorul Pero Milosevic semnând un contract pe 2 ani cu SCM Politehnica, s-a încheiat dezamăgitor pentru alb-violeți, învinși pentru a treia oară consecutiv în sala ”Constantin Jude”, și tot de către oaspeți din capitală, de această dată Dinamo, campioana revenind atât la mijlocul reprizei secunde cât și în general în cursul acestui retur, ceea ce i-a permis să-i egaleze astfel la puncte pe bănățeni, cu 5 runde rămase de jucat din sezonul regular.

The post Bruiată de sindromul capital, Poli cade la mijlocul reprizei a II-a. Dinamo revine pe turnantă și în ierarhie appeared first on sporttim.ro.

Handbaliștii prim-divizionari alb-violeți au încheiat în această seară aparițiile din luna februarie în campionat exact în modul în care le începeau, printr-un succes duminica în deplasare, și tot în Moldova. La exact 3 săptămâni după triumful la limită la Suceava, unde conducea la limită și la pauză, SCM Politehnica a învins pe terenul ”lanternei roșii” nou-promovate CS Politehnica Iași prin a răsturna un handicap minim, consemnat în urma primelor 30 de minute, ca ultimă repetiție înaintea primirii joi de la ora 17 a campioanei Dinamo.

The post Condusă la pauză de codașă, SCM Politehnica învinge din nou în 2018 în Moldova, la Iași appeared first on sporttim.ro.

Învinsă sâmbătă în premieră în 11 apariții acasă în acest sezon, SCM Politehnica primește și joi tot vizita unei grupări din capitală, de astă dată nu a ocupantei locului 4, CSM, ci chiar a liderului CSA Steaua, care a încasat cele mai puține goluri în actuala ediție a ligii și se numără între cele 3 echipe cu cele mai puține înfrângeri, printre care și cea în alb-violet. Timișorenii sunt în plină serie a disputelor dificile pe teren propriu, urmând și cele cu campioana Dinamo și sfert-finalista de cupe europene Potaissa, dar și niște rezultate bune în aceste confruntări, la îndemână bănățenilor, le-ar asigura plasarea într-o poziție de forță înaintea sferturilor din play-off, implicit cu primul meci acasă și eventual al treilea, decisiv.

The post SCM Politehnica – Steaua, duel de podium fără succes acasă oricare ar fi fost gazda în ultimele 3 directe appeared first on sporttim.ro.

Luna aceasta se împlinesc 3 ani de la preluarea băncii Politehnicii Timișoara de muntenegreanul Pero Milosevic iar alb-violeții au început-o cât se poate de bine, preluând duminică la Suceava șefia ierarhiei elitei, ca o foarte mare raritate dar tocmai la un sugestiv moment aniversar, șefie păstrată prin rezultatul duelului bucureștean de aseară, CSM – Steaua 24-22. Antepenultima în clasament la sosirea lui Milosevic în februarie 2015, Poli este astăzi al patrulea lider al sezonului în curs, postură din care primește sâmbătă și săptămâna viitoare cele două trupe din capitală.

The post Poli, al 4-lea lider în ligă, la 3 ani de la preluarea violeților de Pero Milosevic, atunci pe 11. Vine Bucureștiul, CSM și apoi ex-liderul Steaua appeared first on sporttim.ro.