Posts Tagged ‘petricevic’

Trei meciuri amicale va juca Baschet SCM Timișoara în pauza competiţională, două dintre ele împotriva unei selecţionate cu sportivi americani. După participarea la turneul final al Cupei României, unde au pierdut duminică semifinala cu gazda U-BT Cluj cu 88:71, prim-divizionarii de baschet masculin ai Banatului au primit şapte zile libere, reunirea lotului urmând să se producă luni. Campionatul Ligii Naționale s-a întrerupt pentru partidele oficiale ale echipei reprezentative de seniori, joia viitoare acasă cu Spania iar pe 24 februarie în Israel, până la reluarea meciurilor oficiale baschetbaliştii alb-violeţi urmând a se pregăti și prin întâlniri de verificare.

The post SCM Timișoara, trei amicale în pauza competiţională. Două împotriva unei selecţionate cu jucători americani. Anders Abu Teir nu va mai continua la ”violeți” appeared first on sporttim.ro.

Alb-violeții Timișoarei vor juca duminică seară la Cluj în semifinalele turneului Final4 al Cupei României cu gazda U-BT, proaspăt calificată miercuri în sferturile FIBA Europe Cup, după o victorie acasă la peste 10 puncte diferență în etapa a VI-a și ultima din faza secundă a grupelor, ceea ce i-a asigurat locul secund în ierarhia seriei patrulater. Este o reeditare a semifinalei de acum 2 ani din Cupa României, adjudecată de ardeleni pe 12 februarie 2018 la Sfântu Gheorghe cu 77:75 (36:36). Alb-negrii aveau să și câștige atunci trofeul, pentru a treia ediție la rând, după ce în 2015 era adjudecat de BC Timișoara, 78:73 în ultimul act cu BC Mureș.

The post Baschet SCM Timișoara, în turneul final al celei de-a 66-a ediții a Cupei României. Duminică, semifinala cu gazda U-BT Cluj appeared first on sporttim.ro.

Baschet SCM Timișoara va întâlni formația gazdă în semifinala de peste nici 3 săptămâni a turneului Final4 al Cupei României, medaliata cu bronz a ediției trecute a Ligii Naționale, U-BT Cluj, încheind la egalitate de puncte cu liderul campion orădean Grupa A din sezonul în curs de campionat și având de disputat încă 3 meciuri în FIBA Europe Cup până la confruntarea eliminatorie de luna viitoare cu alb-violeții lui Petricevic.

The post SCM Timișoara, duel la Cluj în Final4 cu U-BT pentru un loc în ultimul act al Cupei României appeared first on sporttim.ro.

SCM Timișoara, meci acasă pentru a se califica din nou în Top6

Învinși la diferențe tot mai mari în primele trei apariții din 2020, de la 3 puncte pe teren propriu cu clujenii la 14 în Trivale, unde și-au asigurat chiar și așa calificarea în turneul Final4 al Cupei României, respectiv la nu mai puțin de 38 handicap în deplasarea la Oradea, baschetbaliștii de la SCM Timișoara vor juca sâmbătă seară în sala ”Constantin Jude” pentru pătrunderea și în această ediție în faza Top6 a Ligii Naționale de seniori, oponenți fiindu-le sibienii, cu biletele deja asigurate dar și eliminați de clujeni din sferturile Cupei, în ciuda victoriei la limită în returul acasă de miercuri.

The post SCM Timișoara, meci acasă pentru a se califica din nou în Top6 appeared first on sporttim.ro.

Baschet SCM Timișoara s-a aflat astăzi de la ora 17 în fericita postură de beneficiar al unui meci acasă la nici 4 seri după Revelion dar și în preajma Crăciunului sârbesc, cu atât mai onorantă cu cât vizitatoare a sălii ”Constantin Jude” a fost nimeni alta decât fruntașa elitei masculine, U-BT Cluj, aflată înaintea unei lungi deplasări în Israel, pentru partida de miercuri de la finele turului în faza secundă a grupelor FIBA Europe Cup, la Ironi Ness Ziona. Iar ”violeții” au luat tare liderul, tranșând sfertul I cu 30:18 și deținând 10 puncte avans la pauză, mereu la cârmă până în ultimul minut al sfertului 3, când ardelenii au preluat în premieră conducerea prin a completa un reviriment de la 65:60 la 65:68, avantaj conservat fără a-l mai ceda… 89:92 (53:43).

The post SCM Timișoara țâșnește în primele 10 minute din 2020 cu 30:18 contra fruntașei, suficient regrupată la pauză pentru a nu claca… 89:92 U-BT Cluj appeared first on sporttim.ro.

Duel violet sub panouri în Cupa României între Crăciun și Anul Nou

Baschetul prim-divizionar este în plin campionat, rămas în priză și în perioada dintre Crăciun și Anul Nou cu meciuri în program în Liga Națională feminină și Cupa României sub panourile băieților, competiție ce propune un joc și la Timișoara, duminică după-amiază, în antepenultima zi din 2019. Manșa I din sferturile de finală ale întrecerii eliminatorii debutează încă de astăzi, sâmbătă, cu partidele U-BT Cluj – BC CSU Sibiu de la ora 17, și Steaua – Dinamo Știința de la 19, continuând pe 29 decembrie de la ora 17 în sala ”Constantin Jude” și încheindu-se luni (30.12.) de la 19 la Oradea.

The post Duel violet sub panouri în Cupa României între Crăciun și Anul Nou appeared first on sporttim.ro.

La 30 de ani după sângerosul decembrie 1989, formațiile prim-divizionare de seniori din Timișoara încă sunt captive dăunătoarei dependențe de banul public, în condițiile în care nu s-au creat mecanismele și pârghiile necesare unei firești preluări a unor asemenea finanțări de către mediul privat, cum le-ar șade bine unor grupări profesioniste, iar de-aici tot deranjul, restul fiind doar banale amănunte cu titlu repetitiv, o patetică și jenantă învârtire în jurul cozii. Ultimul puseu acut, în prag de Crăciun, pe fondul acumulării datoriilor salariale către sportivi dar și al anunțului legat de reducerea bugetului secției de baschet cu aproape jumătate pe 2020, iar la asemenea stare de fapt, și o înfrângere în deplasare la ultima apariție în campionat din acest an, completată de accidentarea unuia dintre puținii componenți cu banii încasați la zi, Dragoste, plătiți doar pentru că au suflat și-n iaurt pe la comisii.

The post SCM Timișoara, același cronic cerc vicios, alt puseu acut. ”Violeții” pierd pe final la Dinamo Știința un joc echilibrat, eșecuri tur-retur cu bucureștenii lui Costescu appeared first on sporttim.ro.

Baschetbaliștii Timișoarei au pus punct în această seară seriei de 4 înfrângeri în campionatul Ligii Naționale, câștigând trei dintre sferturile duelului ultimelor două clasate după tur în Grupa A, două la limită. Ultimul triumf în seria I valorică tot în deplasare îl repurtau, atunci la Steaua, iar de la ora 20:30, la startul returului, și-au adjudecat o partidă la fel de echilibrată dar mai deschisă și cu mult mai multe puncte, în special în prima sa jumătate. SCM, care a sprintat cu un parțial de 0-12 în debutul sfertului final, s-a și revanșat astfel în fața omologilor ”violeți” din Pitești, rămași cu unicul succes în Banat din runda inaugurală, 7 înfrângeri la rând ce-i lasă la două puncte ierarhice în urma elevilor lui Dragan Petricevic.

The post SCM Timișoara învinge la Pitești la începutul returului în duelul ultimelor clasate în Grupa A. Franklin, 33 din 99, cu 8 de la distanță appeared first on sporttim.ro.

Baschetbaliștii Timișoarei au remizat sâmbătă seară în timpul regulamentar al deplasării din Grupa A a campionatului Ligii Naționale pe terenul finalistei ediției trecute, BC CSU Sibiu, care a câștigat apoi cele 5 minute de prelungiri, după ce inițial se impunea doar în sfertul inaugural, următoarele două aparținându-le alb-violeților iar cel de-a patrulea fiind egal, în nota partidei din ultima etapă a turului. Încheiat de bănățeni cu 4 înfrângeri la rând, dintre care ultimele 3 în compania ocupantelor podiumului în sezonul precedent.

The post SCM Timișoara încheie turul cu un eșec în prelungiri la Sibiu. Careu de înfrângeri appeared first on sporttim.ro.

Baschetbaliștii Timișoarei au câștigat sâmbătă seară sferturile 2 și 3 ale deplasării la Cluj din etapa a V-a în Grupa A din Liga Națională, după ce îl pierdeau pe primul la 13 puncte diferență, maxim al jocului de la ora 19 din Sala Polivalentă, unde au micșorat la minim handicapul cu 11 minute înainte de final, fără însă a produce surpriza pe terenul liderului neînvins U-BT, suficient de combinativ pentru a nu fi absolut deloc condus acasă, cel puțin la egalitate pentru 29 de secunde în primele două minute: 79:70 (37:32).

The post SCM Timișoara se apropie la un punct în penultimul minut al sfertului 3, al doilea câștigat la rând pe terenul liderului neînvins, dar U-BT Cluj se impune appeared first on sporttim.ro.