Posts Tagged ‘petruescu’

Alb-violeții s-au cățărat înapoi pe podiumul Ligii 2 după depășirea concitadinei în roșu-galben prin transformarea a două lovituri de la 11 metri în primul sfert de oră al reprizei secunde a duelului direct matinal de pe ”Știința”, prefațat de înfățișarea de către jucătorii gazdă a deja cunoscutului slogan afiș ”Libertate pt. suporteri”. În absența cărora a fost un derby local mai trist ca niciodată: ASU Politehnica Timişoara – Ripensia Timişoara 2-0 (0-0).

The post ASU Politehnica – Ripensia 2-0 (0-0) din lovituri de la 11 metri. Benga: ”Am avut foarte multe ocazii” Petruescu: ”N-am reușit să facem jocul de posesie dorit” appeared first on sporttim.ro.

Știți vorba aceea… Vă urmați sufletul? Dacă da, atunci nu vă înțeapă inima la însumarea constatărilor dureroase legate de restanța din etapa I a Ligii 2, jucată în această seară pe teren neutru cu Ripensia în calitate de club vizitator? Fotbalul românesc, moarte a pasiunii încă de la pasul întârziat și fals al rundei inaugurale în anticamera elitei. Sau v-a plăcut cumva ceea ce ați vizionat? Iar poate că, din punctul de vedere al bănățenilor, abia în ultimul rând ar fi copleșitor deznodământul meciului de la Drobeta Turnu Severin, 4-1 (3-0) pentru nou-promovata FC Universitatea Craiova 1948, doar bomboană pe o colivă râncedă.

The post Ripensia, eșuată prematur la Dunăre în fața nou-promovatei din Craiova: 4-1 (3-0). Premieră, timișorenii nu câștigă în etapa I, după 3 sezoane începute cu succes în Liga 2 appeared first on sporttim.ro.

Ripensia Timișoara este unica formație din Liga 2 care încă n-a început sezonul 2020-2021, așteptarea urmând a lua sfârșit miercuri la ora 19:30 la Drobeta Turnu Severin, unde roșu-galbenii vor juca restanța reprogramată din etapa I cu nou-promovata FC Universitatea Craiova 1948, egală la sfârșitul săptămânii trecute în cadrul rundei a II-a gazdei Csikszereda printr-un gol marcat în prelungiri, 1-1. Etapă din weekend în care bănățenii au stat, în cea de-a treia fiind programați tot în deplasare, marțea viitoare de la ora 19:30, la Ploiești.

The post Începe și Ripensia, miercuri seară la Dunăre. Petruescu: ”Au câștigat timp privind recuperarea accidentaților” Alexandru Popovici: ”Poate fi un dezavantaj pentru noi dar vom compensa prin jocul prestat” appeared first on sporttim.ro.

Remiză cu goluri în amicalul formațiilor de Liga 2 din Timișoara, pe căldura lunii august și în fața iubitorilor sportului rege strânși pe ”Știința” cu poftă de fotbal: ASU Politehnica – Ripensia 2-2 (1-0). Iosif Canea consemnează datele esențiale și declarațiile antrenorilor, oferind și un nou album foto.

The post Ripensia o egalează pe ASU Politehnica de două ori după pauză: 2-2 pe ”Știința”. Declarații Benga, Petruescu + FOTO2 appeared first on sporttim.ro.

Ripensia – CSM Reșița 1-0: GALERIE FOTO. ASU Politehnica învinge cu 11-1

Formațiile timișorene din Liga 2 au jucat la sfârșitul acestei săptămâni meciuri amicale de verificare, Ripensia impunându-se la limită în fața colegilor de eșalon cărășeni preluați de Alexandru Pelici iar ASU Politehnica la un scor zdrobitor în dauna unor divizionari D de pe Bega.

The post Ripensia – CSM Reșița 1-0: GALERIE FOTO. ASU Politehnica învinge cu 11-1 appeared first on sporttim.ro.

Ripensia Timișoara a călcat strâmb în primul meci de verificare pe care l-a disputat pe malurile canalului Bega în această vară, rămânând la trei goluri handicap în nici o oră de joc în compania unei divizionare C, după ce galben-roșii, în mare pierdere de personal în ultimele luni, au remizat 2-2 în întâia partidă de pregătire estivală, la mijlocul săptămânii, pe teren neutru, în compania nou-promovaților craioveni în Liga 2, noi colegi de eșalon.

The post Ripensia, condusă la scor de o divizionară C în prima oră a întâiului amical jucat în Timișoara appeared first on sporttim.ro.

Ultimul jucător care a semnat cu ”violeţii”, Mircea Axente, a debutat la ASU Politehnica astăzi, în testul cu CSM Reşiţa, iar antrenorul Cosmin Petruescu a menajat patru jucători, și anume tânărul portar Tîmbur, Scutaru, Zabun şi Lupu: ASU Politehnica Timişoara – CSM Reşiţa 1-1 (1-0)

The post ASU Politehnica Timişoara – CSM Reşiţa 1-1 (1-0): pe final de reprize, din penalty. FOTO + declarații Petruescu, Doană appeared first on sporttim.ro.

Manevre

Echipa României a învins Lituania la un scor concludent într-o competiție în care nu prea multă lume îi cunoaște rostul. Cu toate acestea, echipa Serbiei a câștigat grupa, în timp ce Lituania a retrogradat din această grupă valorică. Antrenorul Cosmin Contra a tratat serios această întâlnire, prezentând o echipă care a lăsat o impresie bună, cu doi atacanți care și-au creat ocazii notabile.

The post Manevre appeared first on sporttim.ro.

ASU Poli amenință Baloteștiul. ”Este momentul să ne revenim”

Meci cu implicații majore în partea inferioară a clasamentului între CS Balotești și ASU Poli Timișoara Echipa antrenată de Ștefan Nofitovici are o poziție ingrată în clasamentul la zi unde ocupă locul XVIII cu doar 11 puncte acumulate. Nici vizitatorii de sâmbătă, jucătorii de la ASU Poli Timișoara, nu traversează o perioadă prea bună chiar dacă bănățenii stau mai bine Citeste mai departe