Posts Tagged ‘Poli Timişoara’

Fotografii realizate de Leczki Jozsi la meciul ASU Politehnica – CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu, jucat sâmbătă 7 decembrie de la ora 14 pe terenul ”Știința” din Timișoara în etapa a XXI-a din Liga 2, ultima din 2019, și câștigat de ”violeții” de pe Bega cu 1-0 (0-0) prin golul marcat de Axente din lovitură de la 11 metri în prelungiri. Rezultatele rundei, clasamentul sezonului de toamnă și programul primei etape din anul 2020, etapă în care ASU Politehnica va sta, după care va primi vizita Rapidului, pe coloana dreaptă a secțiunii Fotbal.

The post GALERIE FOTO. ASU Politehnica – Pandurii Lignitul Târgu Jiu 1-0 appeared first on sporttim.ro.

A fost nevoie de un penalty, și acesta tare târziu în prelungiri, dar formația pe val tot s-a impus în cele din urmă în fața vizitatorilor deținători ai ”lanternei roșii”, alb-violeții încheind anul 2019 prin a înregistra a treia victorie consecutivă în meciurile acasă pe ”Știința”, dintr-o serie de șapte partide fără înfrângere, ultimele șase, cu noul antrenor principal Octavian Benga, al cărui bilanț este excelent, 4 2 0 6-1 14 puncte, fără gol primit din acțiune, ultimul astfel încasat coincizând cu ultimul eșec, din 2 noiembrie, 1-0 la Ploiești acum peste o lună: ASU Politehnica Timişoara – CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu 1-0 (0-0).

The post În prelungiri, de la 11 metri împotriva ”lanternei roșii”: ASU Politehnica – Pandurii Lignitul 1-0. Declarații Benga, Cojocaru + FOTO appeared first on sporttim.ro.

Un secol de învățământ superior tehnic la Timișoara, 98 de ani de sport studențesc la Politehnica, împliniți astăzi, 4 decembrie, într-o lună într-atât de plină de semnificații în capitala Banatului. Moment aniversar pus în scenă astăzi la amiază de Universitatea Politehnica Timișoara, ceas de sărbătoare al unuia dintre cele mai de preț simboluri ale orașului de pe Bega, ”Poli”. Sala Polivalentă a Bibliotecii Centrale a UPT a găzduit evenimentul aniversar dedicat sportului, esențială componentă încă de la înființare a pregătirii studenților instituției de învățământ superior tehnic de pe Bega, prilej cu care rectorul Viorel Șerban a făcut public un as din mânecă, Ion Timofte.

The post ”Această aniversare ne obligă ca Poli să fie acolo unde îi este locul!” 98 de ani de la înființarea pe 4 decembrie 1921 a Societății Sportive Politehnica Timișoara appeared first on sporttim.ro.

Alb-violeții secund divizionari ai Timișoarei au început astăzi returul prin a ataca înălțimile ierarhiei Ligii 2, apropiindu-se la numai 6 puncte de învinșii lor de pe locul 2 grație unui triumf fără gol primit pe terenul ex-liderului CS Mioveni, a doua sâmbătă consecutivă în care elevii lui Octavian Benga și Antonio Foale nu au scos balonul din propria plasă într-un meci în deplasare, sâmbăta trecută în fief-ul clujenilor în iunie la barajul de promovare în Liga 1, de astă dată acasă la o trupă plasată pe un loc de promovare directă.

The post ASU Politehnica învinge și în Argeș și se apropie la 6 puncte de ex-liderul secund clasat CS Mioveni. RESPECT 89! appeared first on sporttim.ro.

Deși săptămâna aceasta a depășit cu 5-2 un fost lider, nici măcar secund clasata CS Mioveni, vicecampioană a turului și poziționată pe un loc de promovare directă în Liga 1, nu se poate mândri cu un bilanț de dată recentă precum al alb-violeților de la ASU Politehnica Timișoara, invincibili în ultimele 5 apariții, dintre care 3 câștigate și două remizate în condițiile în care bănățenii au disputat trei partide în deplasare, argeșenii având în contrast 3 înfrângeri în ultima lună. Sâmbătă începe returul Ligii 2 iar între cele 4 meciuri de la ora 11 se numără și cel dintre galben-verzii cu cel mai eficace atac din campionat și ”studenții” cu cea mai impenetrabilă apărare, formații despărțite de 7 trepte și 9 puncte.

The post Începe returul Ligii 2. ASU Politehnica, la Mioveni. Benga: ”Va fi cel mai dificil meci de când sunt la echipă” + declarații Mera, Cherecheș appeared first on sporttim.ro.

Alb-violeții de la ASU Politehnica au încheiat astăzi turul Ligii 2 prin a contabiliza și cea de-a noua partidă în care n-au primit gol, punct forte al formației cu cea mai ermetică defensivă din campionatul eșalonului secund, de netrecut și de gazda colocviului studențesc televizat de la ora 12 de pe Cluj Arena, AS FC Universitatea: 0-0. Jocul n-a entuziasmat, punctele fiind mai importante în condițiile în care, deși pe poziții ierarhice aparent liniștitoare, ambele echipe nu dețin un mare avans față de grupările plasate pe locuri de retrogradare.

The post ASU Politehnica, încă o remiză în deplasare cu Benga la cârmă: 0-0 pe Cluj Arena. Al 9-lea joc în Liga 2 fără gol primit de ”violeți” appeared first on sporttim.ro.

Fotografii realizate de Leczki Jozsi la meciul ASU Politehnica – CS Sportul Snagov, jucat sâmbătă de la ora 14 pe stadionul ”Știința” din Timișoara în etapa a XVIII-a din Liga 2 și câștigat de alb-violeții aflați la ultima apariție acasă din tur, penultima pe teren propriu din 2019, cu 2-0 (1-0) prin golurile lui Ignea și Axente din minutele 42 și 86. Urmează deplasări consecutive, la finele turului respectiv startul returului. Rezultatele zilei în eșalonul secund, programul rundelor 18-19 și clasamentul, pe coloana dreaptă. Cronica partidei și declarațiile, într-o consemnare anterioară.

The post GALERIE FOTO. ASU Politehnica – Sportul Snagov 2-0 (1-0) appeared first on sporttim.ro.

Alb-violeții au încheiat cu bine aparițiile acasă din tur, evitând alunecarea pe o potențială coajă de banană prin a înscrie la finalul fiecărei reprize contra penultimilor clasați ilfoveni, aflați astfel la cel de-al treilea eșec consecutiv. Bănățenii au completat în schimb cât se poate de fructuos săptămâna cu intermediară, remizei de miercuri de pe ”Electrica” adăugându-i trei puncte prețioase, al doilea succes consecutiv acasă fără gol primit, după cel de sâmbăta trecută cu AFK Csikszereda: ASU Politehnica Timişoara – Sportul Snagov 2-0 (1-0).

The post Pe final de reprize… Al doilea triumf consecutiv la zero acasă, contra penultimei clasate: ASU Politehnica – Sportul Snagov 2-0. Declarații Benga, Ivan + FOTO appeared first on sporttim.ro.

Ripensia a devenit prima grupare din actualul campionat al Ligii 2 care să atingă ”cota” șapte a remizelor, ultimelor trei strict în deplasare, în ieșiri succesive, adăugându-le astăzi un rezultat de egalitate în premieră pe teren propriu în ediția 2019-2020 a eșalonului secund, tocmai în duelul direct local cu ASU Politehnica, de care a fost condusă, egalând înaintea pauzei: 1-1 (1-1). Ultima remiză acasă pentru roșu-galbeni în divizia a doua se consemna la ultima reprezentație pe teren propriu din campania trecută, 1-1 cu Daco-Getica, între timp retrasă din competiție…

The post Pelici (Ripensia), 1-1 acasă cu ASU Politehnica: ”Important e că n-am pierdut și am revenit din nou… Nu se prea putea construi, cei care erau cu vântul în spate parcă erau dinainte câștigători” appeared first on sporttim.ro.

După o victorie acasă la debutul său ca antrenor principal secund divizionar, 1-0 sâmbătă pe ”Știința” cu nou-promovata AFK Csikszereda, Octavian Benga a contabilizat miercuri după-amiază și un punct în deplasarea lui ASU Politehnica la Ripensia, 1-1 (1-1), alb-violeții rămânând neînvinși și după duelul direct local în noul mandat al tânărului tehnician învestit săptămâna trecută. Vizitatorii mai bine clasați au deschis scorul pe ”Electrica” și au fost egalați din penalty în minutele dinaintea pauzei, Benga declarându-se nemulțumit de rezultat după aspectul jocului dar și avertizând în privința sosirii sâmbătă a celor din Snagov.

The post Benga, 1-1 ASU Politehnica la Ripensia: ”Dacă nu luam acel gol, foarte greu ne marcau, căci în marea majoritate a situațiilor nu ne-au surprins decât în foarte, foarte mici detalii” appeared first on sporttim.ro.