Posts Tagged ‘Poli Timişoara’

Alb-violeții n-au bifat și cea de-a treia victorie consecutivă după succese la 3 goluri diferență, mulțumindu-se cu o remiză în meciul programat acasă în prima etapă intermediară din actualul campionat al Ligii 2, rezultat de egalitate conturat încă din prima parte în compania învingătoarei de sâmbătă a liderului Turris-Oltul. Implicit, bănățenii se vor alinia duminică de la 11 la Arad după 5 runde în care n-au cunoscut înfrângerea: ASU Politehnica Timișoara – Metaloglobus Bucureşti 1-1 (1-1).

The post ASU Politehnica, repetiție cu punct pe ”Știința” și rimă din galerie înaintea ieșirii la UTA: 1-1 cu Metaloglobus appeared first on sporttim.ro.

După 10 zile fără jocuri oficiale, dat fiind amânarea pe 6 noiembrie a deplasării la Buzău, dar și cu numai câteva zile înaintea ieșirii la UTA, programată duminică de la 11, ASU Politehnica n-a mai izbutit astăzi și cea de-a treia victorie la rând în Liga 2, fiind egalată pe ”Știința” în minutul 36 al primei intermediare din acest campionat, dintr-o lovitură de pedeapsă acordată pentru henț în favoarea ocupantei locului 5, Metaloglobus, învingătoare sâmbătă acasă cu 1-0 în dauna liderului nou-promovat din Turnu Măgurele.

The post Gușatu (ASU Politehnica), 1-1 acasă cu Metaloglobus: ”Egalul e foarte bun prin prisma muncii prestate” appeared first on sporttim.ro.

Un alt calup fotografic de pe ”Știința”, realizat de Leczki Jozsi la meciul ASU Politehnica – Campionii FC Argeș, jucat sâmbătă de la ora 14 în Timișoara în etapa a X-a din Liga 2 și câștigat de bănățeni cu 3-0 (1-0) prin ”dubla” lui Mera și completarea rezervei Zabun în prelungiri. Cronica, o altă galerie foto și declarațiile antrenorilor, în consemnări anterioare. Rezultatele zilei în eșalonul secund, programul viitor și clasamentul, pe coloana dreaptă.

The post GALERIE FOTO 2. ASU Politehnica – Campionii FC Argeș 3-0 (1-0) appeared first on sporttim.ro.

Tare mult au avut de așteptat fanii viola un prim gol acasă al favoriților în acest sezon, mai precis peste 4 luni de zile, din 1 iunie, și mai exact 632 de minute de joc, după 6 reprezentații ”secetoase” pe ”Dan Păltinișanu” și ”Știința”, însă nu prea mult în această după-amiază, la a șaptea încercare, nici 20 de minute până la reușita fundașului cu golul, căpitanul Ioan Mera spărgând gheața la puțin timp după ce galeriile alb-violet din Trivale și de pe Bega au luat vocal în cătare Federația Română de Fotbal. Tot Mera dubla avantajul după mijlocul părții secunde, și tot după o fază fixă, iar cireașa pe tort o așeza Zabun în prelungiri, puțin după debutul său. Sâmbăta perfectă: ASU Politehnica Timişoara – Campionii FC Argeş 3-0 (1-0).

The post Galeriile viola scandează vorbe dulci pe adresa FRF, ASU înscrie imediat primul gol acasă după 632 de minute de joc, 126 de zile și 7 meciuri: 3-0 (1-0) cu Campionii FC Argeș + FOTO appeared first on sporttim.ro.

Nu mai marcaseră acasă absolut deloc din 1 iunie. Nici un gol înscris pe teren propriu în precedentele 6 meciuri. Iar astăzi este 5 octombrie. Sâmbăta poliștilor, care au așteptat parcă să vadă alb-violet în fața ochilor pentru a marca din nou. Au făcut-o după 126 de zile și 634 de minute de ”secetă” în propria bătătură, adică peste 10 ore și jumătate de fotbal. ASU Politehnica încheia precedentul sezon printr-un 2-0 (2-0) acasă cu Metaloglobus de Ziua Copilului, când Ursu marca în minutele 7 și 14, și au trecut peste 4 luni până la acest 3-0 (2-0) cu Campionii FC Argeș, primele două reușite fiind semnate de fundașul Mera. Nici un gol înscris în 6 jocuri la rând, trei marcate în cel de-al șaptelea. Implicit, zece înscrise în primele 10 etape…

The post Gușatu (ASU Politehnica), 3-0 cu FC Argeș: ”Băieții au ales prielnic, în funcție de ceea ce le-a cerut jocul și faza respectivă” appeared first on sporttim.ro.

A doua jumătate a turului în Liga 2 începe sâmbătă de la ora 11, iar în antepenultimul meci al etapei a X-a, de la ora 14, se vor întâlni a șasea clasată din coada ierarhiei cu a șasea din frunte, într-un duel direct alb-violet ce demarează de la 7 puncte diferență în clasament, în favoarea piteștenilor, după denumirea lor completă ACS Campionii Fotbal Club Argeș, plasați la alte 3 puncte de podium. Cei din Trivale n-au pierdut încă în noul campionat în afara județului de reședință, impunându-se pe rând cu 0-3 la Sportul Snagov și 0-2 la Daco-Getica, după care cel mai recent au remizat 1-1 la Concordia, în vreme ce unicul eșec afară s-a consemnat în etapa a IV-a la Mioveni, cu 2-0 pe 27 august. ASU Politehnica va ținti în schimb pe ”Știința” înscrierea primului gol acasă în acest sezon, după o lungă așteptare, cifrată la 6 apariții fără vreo reușită pe teren propriu.

The post ASU Politehnica, în continuare în căutarea primului gol acasă. Gușatu: ”Nici pentru FC Argeș nu se anunță a fi un meci ușor, chiar dacă e favorită” Duel alb-violet sâmbătă de la ora 14 pe ”Știința” appeared first on sporttim.ro.

Fotografii realizate de Leczki Jozsi la meciul ASU Politehnica – CSM Reșița, jucat sâmbătă de la ora 16:30 pe terenul ”Știința” din Timișoara în cadrul etapei a VIII-a din Liga 2 și remizat alb. Rezultatele rundei, programul viitor și clasamentul, pe coloana dreaptă.

The post GALERIE FOTO 2. ASU Politehnica – CSM Reșița 0-0 în Liga 2 pe ”Știința” appeared first on sporttim.ro.

Alb-violeții sunt în cel mai mare impas din acest deceniu, după ani de continuă ascensiune de la o divizie la alta superioară, și cei 3 staționari în Liga 2. Pe acest palier și cu bune, și cu rele, dar nu într-atât de rele precum în ultimele săptămâni, totalizând nu mai puțin de 7 meciuri la rând fără gol marcat, respectiv opt din nouă oficiale în noul sezon fără a scutura plasa adversă. Cea mai grea moștenire, ineficacitatea, efect al impregnării unui stil precaut mai ales în ideea de a nu pierde, își arată acum toți colții, timișorenii adunând 5 apariții acasă fără gol înscris, două pe ”Dan Păltinișanu”, 0-1 cu CS Mioveni și ASC Daco-Getica, urmate de 3 pe ”Știința”, 0-0 cu Concordia și Farul, dar și sâmbătă de la 16:30 cu o nou-promovată… ASU Politehnica – CSM Reşiţa 0-0.

The post Criza se adâncește. ASU Politehnica, al treilea draw alb la rând pe ”Știința”, acum cu o nou-promovată, CSM Reșița appeared first on sporttim.ro.

Fotografii realizate de Iosif Canea la meciul ASU Politehnica – CSM Reșița, jucat astăzi de la ora 16:30 pe terenul ”Știința” din Timișoara în cadrul etapei a VIII-a din Liga 2 și remizat alb. Este a cincea apariție acasă a ”violeților” în acest campionat tot fără gol marcat, respectiv a treia consecutivă pe acest gazon încheiată 0-0, Ignea și compania strângând 7 reprezentații succesive fără gol înscris.

The post GALERIE FOTO. ASU Politehnica – CSM Reșița 0-0 appeared first on sporttim.ro.

ASU Politehnica n-a câștigat încă pe teren propriu în noul sezon, ba nici n-a marcat încă vreun gol în Timișoara în campania în curs, înaintea meciului din etapa a VIII-a a Ligii 2, programat sâmbătă de la ora 16:30 tot pe terenul ”Ştiinţa”, cu nou-promovata CSM Reşiţa, alb-violeții găzduind o conferință de presă susținută de antrenorul principal Mugur Guşatu și de jucătorii Marvin Schieb şi Adrian Lazăr.

The post ”Am un singur mesaj de transmis…” Declarații Gușatu, Schieb și Lazăr înaintea ASU Politehnica – CSM Reșița sâmbătă pe ”Știința” appeared first on sporttim.ro.