Posts Tagged ‘Tudor Costescu’

Baschetbaliștii Timișoarei au suferit în această seară al doilea eșec pe teren propriu în noul campionat, tot la peste 10 puncte diferență dar chiar și mai sever decât cel cu piteștenii, fiind surprinși de ”lanterna roșie” ce a bifat întâiul succes în 4 apariții în Grupa ”A” valorică: 64:81 (29:43) cu Dinamo Știința. ”Violeții”, tonifiați de o dublă victorie în dueluri mai dificile, n-au izbutit decât să preia de puțin conducerea de patru ori în primele 7 minute, cedând-o însă definitiv de la 12:11 la 12:16, iar mai clar în minutele dinaintea pauzei, 0:9 și 26:43. Deficitul de 14 l-au înjumătățit în sfertul 3, în care se apropiau la 5 puncte, devenite 10 într-un singur minut, o altă revenire, până la un singur punct în sfertul final, fiind blocată de timpul de odihnă solicitat de Tudor Costescu. Iar de la 60:61 se ajungea la 60:72 în 3 minute și jumătate, meci jucat…

The post SCM Timișoara, învinsă clar acasă de codașa Dinamo Știința, autoare a primei victorii la a patra încercare appeared first on sporttim.ro.

Baschetbaliștii de la SCM Timișoara au pierdut în această seară în București manșa a II-a televizată a sferturilor de finală din Cupa României, dar totodată și calificarea în turneul final, gazda din grupa secundă valorică a Ligii Naționale anihilând încă din primele 5 minute handicapul celor 11 puncte din meciul tur. CS Dinamo Știința se distanța chiar și la 13 puncte în sfertul I, deținea 14 avans la pauză și 17 înaintea ultimului sfert, în cursul căruia urca și la 20, elevii lui Tudor Costescu – foto strecurându-se în ultimele secunde din libere, 96:83, suficient pentru 171:169 la general, după ce ”violeții” se apropiau la numai 8 puncte în ultimul minut, diferență la care ar fi pătruns în Final4.

The post SCM Timișoara pierde încă din primele 5 minute avansul din tur și e eliminată de liderul grupei a II-a valorice, Dinamo Știința în Final4 appeared first on sporttim.ro.

Baschetbaliștii Timișoarei au abordat cu bine primul joc din două săptămâni succesive cu intermediare constând în meciuri eliminatorii, distanțându-se suficient de mult pe teren propriu în manșa I a sferturilor Cupei României, astfel încât să spere îndreptățit la calificarea în Final4. Cu gândul și la primirea sâmbătă a campioanei bihorene, elevii lui Cristian Bota și-au calculat precis pașii pentru a-și asigura un avantaj potrivit în perspectiva returului de miercurea viitoare din București, 86:75 (45:44) cu CS Dinamo Știința, echivalent cu cel mai mare avans avut de ”violeți” într-o dispută cu 11 schimbări de lider, ”locomotivă” a învingătorilor fiind centrul sârb Predrag Vukosavljevic, double-double cu 32 de puncte și 11 recuperări.

The post SCM Timișoara, prim pas suficient de mare spre Final4: 86-75 cu Dinamo Știința + FOTO appeared first on sporttim.ro.

România câștigă și în Kosovo, SCM Timișoara ”dubla” cu maghiarii

Reprezentativa de seniori a baschetului masculin românesc va juca între 7 și 21 august tur-retur cu Slovacia și Cipru în cea de-a treia și ultima fază a pre-calificărilor pentru FIBA Eurobasket 2021, având drept miză intrarea de pe locul 1 al triunghiularului în turul calificărilor, după ce a fost direcționată în aceste de fapt noi recalificări în urma clasării pe locul 2 în faza secundă, după Macedonia, în ciuda victoriilor de zilele trecute, ultima, duminică seară în Kosovo, 75:79 (38:39).

The post România câștigă și în Kosovo, SCM Timișoara ”dubla” cu maghiarii appeared first on sporttim.ro.

Victorie la baschet, dar numai de palmares, împotriva Macedoniei de Nord!

Meciul „Vulturilor”, cum e denumită naționala masculină de baschet a României, cu Macedonia de Nord, contând pentru grupa B, turul al doilea din preliminariile pentru EURO BASKET 2021, s-a încheiat cu victoria echipei noastre, scor 65-53 (34-29)….

SCM Timișoara trece și de a doua bucureșteană, codașa Dinamo

Baschetbaliștii Timișoarei au fructificat sâmbătă seară avantajul terenului propriu și împotriva învinsei pe linie CS Dinamo Știința București, după ce săptămâna trecută dispunea în sala ”Constantin Jude” de formația de eurocupe din capitală, Steaua. În cel mai abordabil meci din turul Grupei valorice A în Liga Națională, alb-violeții de la SCM au învins meritat în fața elevilor lui Tudor Costescu, în față cu un coș la pauză: 83:70 (42:44).

The post SCM Timișoara trece și de a doua bucureșteană, codașa Dinamo appeared first on sporttim.ro.

Prim-divizionara BC SCM Timișoara își caută echilibrul într-un moment cel puțin complicat iar primele semne de viață sunt induse pe aceeași rută, o achiziție de peste Oceanul Atlantic, completarea venind prin revenirea la învestirea în fruntea băncii tehnice a unui antrenor de peste hotare, după ce buna clasare din ediția anterioară a fost izbutită cu un autohton la cârmă.

The post Sârbul Miodrag Perisic, nou antrenor al lui BC SCM Timișoara. Fundașul de 23 ani Brandon Randolph, primă achiziție. Reunirea, pe 15 august appeared first on sporttim.ro.

Ambele prim-divizionare de baschet masculin din Timișoara au fost învinse în partidele din etapa 20. BC Timba a putut folosi doar 8 jucători la meciul din capitală și a cedat cu 43-75 pe terenul vicecampioanei. BC SCM Timișoara a pierdut acasă cu Phoenix Galați, scor 73-79. La finalul partidei, antrenorul Tudor Costescu a vorbit din nou de restanțele salariale mari.

The post Cu probleme, timișorenii cedează în etapa 20 din LNBM cu Steaua București și Phoenix Galați appeared first on sporttim.ro.

Sferturile de finală ale Cupei României în care au fost implicate cele două echipe timișorene au avut o desfășurare total opusă. BC Timba Timișoara a jucat în prima zi și a avut doar 7 jucători apți, nici aceștia valizi complet. „Urșii” au cedat cu 55-103 în cel mai dezechilibrat sfert. BC SCM Timișoara a deschis a doua zi a F8-ului cu cel mai disputat meci al sezonului. Alb-violeții s-au impus cu 103-101 cu BC CSU Sibiu după 3 reprize de prelungiri.

The post BC SCM Timișoara, în semifinalele cupei după „maratonul” cu BC CSU Sibiu. BC Timba a mers în formulă incompletă și nu a avut nicio șansă cu Steaua appeared first on sporttim.ro.

Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe găzduiește în perioada 10-13 februarie Final 8-ul Cupei României la baschet masculin. BC Timba Timișoara debutează în această seară la un turneu final. „Urșii” întâlnesc vicecampioana CSM Steaua Eximbank București în sferturi. BC SCM Timișoara joacă în primul sfert din a doua zi a competiției cu BC CSU Sibiu.

The post Cupa României: Final 8. Timba, la debut în turneul final, BC SCM, cea mai experimentată appeared first on sporttim.ro.

Fatal error: Allowed memory size of 134217728 bytes exhausted (tried to allocate 121451 bytes) in /home/content/66/7299066/html/bitnews.ro/wp-includes/wp-db.php on line 1889