SR Municipal Braşov este ultima echipă calificată la primul baraj pentru Liga 2

Ultima etapă a sezonului regular a avut o miză specială în fruntea clasamentului doar în seria a cincea, unde trebuia decisă echipa care va merge la baraj de pe locul secund. Favorite erau două echipe: SR Municipal Braşov şi CS Blejoi, aflate la egalitate de puncte înaintea acestei runde.

Braşovenii au fost cei care au reuşit să ocupe această poziţie şi să se califice la baraj, după ce au remizat cu Sepsi 2, dar CS Blejoi a pierdut pe teren propriu, cu ACS KSE Târgu Secuiesc.

În câteva dintre serii, ultima etapă a lămurit şi problema ordinii finale a primelor două clasate, astfel că în acest moment se ştie programul celor 10 meciuri de baraj.

În conformittate cu tragerea la sorţi efectuată joia trecută, programul meciurilor tur va fi următorul:

  • B1: CSM Bucovina Rădăuţi – ACS Dacia Unirea Brăila
  • B2: ACS Foresta Suceava – ACS Suporter Club Oţelul Galaţi
  • B3: CS Afumaţi – SC FC FCSB SA 2
  • B4: ACS Mostiştea Ulmu – CSA Steaua
  • B5: CSM Corona Braşov – ACSO Filiaşi
  • B6: ACS SR Municipal Braşov – ACS Vediţa Coloneşti M.S.
  • B7: CS Crişul Chişineu Criş – Viitorul Şelimbăr
  • B8: CS Măgura Cisnădie – CS Şoimii Lipova
  • B9: SCM Zalău – CSO Cugir
  • B10: CS Minaur Baia Mare v FC Unirea Dej

În ceea ce priveşte echipele care vor intra în barajul pentru rămânerea în Liga 3, lista cuprinde 21 de nume, cu menţiunea că în cazul unui număr mai mic de oponenţi proveniţi din Liga 4, aceasta va fi ajustată corespunzător conform criteriilor de departajare prevăzute în ROAF: ACS Bradu Borca, CSM Paşcani (ambele seria 1), ACS Avântul Valea Mărului, CS Făurei, ACS Sportul Chiscani (toate seria 2), ACS Recolta Gheorghe Doja, ACSM Olteniţa (ambele seria 3), CS Concordia Chiajna 2, CS Baloteşti (ambele seria 4), AFC Odorheiu Secuiesc, ACS Kids Tâmpa Braşov (ambele seria 5), Universitatea Craiova 2, ACS FC Academica Clinceni 2 (ambele seria 6), AFC Hermannstadt 2, ACS Minerul Costeşti (ambele seria 7), ACS Progresul Ezeriş, ACS Fortuna Becicherecu Mic (ambele seria 8), CS Ocna Mureş, ACS Industria Galda (ambele seria 9), CS Progresul Şomcuta Mare, CS Luceafărul Oradea (ambele seria 10)

 

Rezultatele şi marcatorii etapelor disputate în noul sezon: ETAPA 1 | ETAPA 2 | ETAPA 3 | ETAPA 4 | ETAPA 5 | ETAPA 6 | ETAPA 7 | ETAPA 8 | ETAPA 9 | ETAPA 10 | ETAPA 11 | ETAPA 12 | ETAPA 13 | ETAPA 14 | ETAPA 15 | ETAPA 16 | ETAPA 17 | ETAPA 18

Articol scris de Mihai ANDRIEŞ

 

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*