Stilul “Dan Petrescu” n-a mai funcţionat. CFR Cluj s-a împiedicat de Astra în Gruia, după ce a fost egalată pe final

CFR Cluj e din nou liderul Ligii I, deşi a terminat la egalitate cu Astra Giurgiu, 1-1, într-un meci din etapa a patra a play-off-ului.

Ardelenii au plătit tribut, de această dată, stilului defensiv, fiind egalaţi cu 10 minute înainte de final.

Obligată să învingă pentru a pune presiune pe FCSB, CFR-ul nu a făcut tocmai cea mai bună repriză din acest sezon. Dimpotrivă, giurgiuvenii au avut cele mai importante ocazii în prima parte, iar clujenii au rămaşi datori suporterilor.

Feroviarii au ieşit mult mai determinaţi de la vestiare, iar timp de 10 minute oaspeţii au avut mari probleme în a ajunge în jumătatea adversă de teren. Presiunea alb-vişiniilor a dus şi la deschiderea scorului, fundaşul golgheter al lui Dan Petrescu, Vinicius, reluând în plasă o centrare perfectă a lui Ţucudean în minutul 55.

Lucrurile s-au calmat mai apoi, iar feroviarii au trecut din nou la jocul economicos, lipsit de spectacol, ce ar fi trebuit să apere avantajul de pe tabelă. O fază fixă a Astrei, în minutul 81, le-a stricat socotelile gazdelor însă, după ce Polczak a egalat cu o lovitură de cap, iar clujenii trebuiau să repete din nou evoluţia din primele 10 minute ale părţii secunde.

Dan Petrescu a întărit atacul în ultimele minute, însă ocazia mare a finalului de meci a fost tot a Astrei, atunci când Arlauskis a scos şutul lui Bejan. S-a terminat 1-1, CFR-ul a revenit pe locul 1 cu un punct peste FCSB, dar cu un joc care nu le dă deloc speranţe suporterilor pe acest final de sezon.