Archive for the ‘Tenis’ Category

Cristian Pletea, medaliat cu bronz la Mondialele de juniori de tenis de masă!

Jucătorul român Cristian Pletea a câştigat medalia de bronz, duminică, la Campionatele Mondiale de tenis de masă pentru juniori de la Bendigo (Australia). Sportivul român de 18 ani a fost învins în semifinale de chinezul Haidong Xu, cu 4-0 (11-5,

FOTO / Horia Tecău a jucat tenis pe gheață cu micuții, de Sfântul Nicolae: „M-am bucurat că am putut fi alături de copii în această zi atât de specială pentru ei”

Horia Tecău a fost prezent, joi după amiază, cu ocazia zilei de Sfântul Nicolae, în centrul comercial AFI Cotroceni, unde a avut loc cea de-a șaptea ediție a evenimentului Kids Day, dedicat copiilor. Evenimentul din zona patinoarului Cotroceni on Ice

FRT și COSR au format echipa olimpică de tenis, din 12 jucători. Simona Halep: „Vreau să fiu portdrapelul României la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din 2020!”

Federaţia Română de Tenis şi Comitetul Olimpic şi Sportiv Român au decis înfiinţarea unei echipe olimpice de tenis din 12 jucători, care să beneficieze de sprijin material în vederea participării la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din 2020. Lotul echipei

În ce mai investește Simona Halep

Simona Halep încheie anul 2018 cu o nouă veste bună. Liderul mondial din tenisul feminin a început o nouă afacere, după cafeneaua SH din Constanţa şi investiţiile în imobiliare. Tenismena are acum şi o afacere cu genţi de sport, care au legătură cu Roland Garros, turneul la care a câştigat primul titlu de Grand Slam, […]

Croaţia câştigă a doua oară Cupa Davis, acum împotriva Franţei, la Lille!

După victoria din 2005, 4-1 cu Slovacia, în finala Cupei Davis, naţionala de tenis a Croaţiei şi-a trecut duminică seara în palmares al doilea succes, 3-1 cu Franţa, pe terenul acesteia, la Lille. Unde au fost prezenţi, printre alţii, preşedintele

Primul turneu la care va participa Simona Halep, după problemele medicale la spate!

Liderul WTA, Simona Halep, s-a confruntat în ultima perioade cu importante probleme medicale. După ce a fost diagnosticată cu hernie de disc, prima jucătoare a lumii a fost nevoită să abandoneze la ultimele competiții la care a fost înscrisă şi nu a putut

Simona Halep, a 55-a săptămână în postura de lider al clasamentului WTA!

Simona Halep a început, luni, 19 noiembrie, săptămâna cu numărul 55 în fruntea clasamentului WTA, având un avans de 1.046 de puncte faţă de jucătoarea situată pe locul al doilea, germana Angelique Kerber, la fel ca în ierarhia anterioară. Celelalte

Surpriză în finala Turneului Campionilor: Alexander Zverev l-a învins pe Novak Djokovic și a câștigat în premieră competiția!

Alexander Zverev, locul 5 ATP, a câştigat pentru prima dată în carieră Turneul Campionilor, după ce l-a învins, duminică, pe liderul ATP, Novak Djokovic, cu scorul de 6-4, 6-3, în finala de la O2 Arena din Londra. Aflat la a

Horia Tecău este convins: „Simona se va sfătui cu Darren și în viitor”. Ce sfaturi îi dă lui Halep

Horia Tecău s-a declarat suprins de despărțirea dintre Simona Halep și Darren Cahill, dar este convins că liderul mondial se va sfătui în continuare cu fostul antrenor. „Am rămas surprins că s-a terminat colaborarea lor. Nu știu motivele. Am citit

Un antrenor român îi propune o colaborare Simonei Halep, după despărțirea de Cahill: „Îmi ofer serviciile”

Simona Halep a rămas fără antrenor, după ce Darren Cahill a decis să ia o pauză de la tenis, pentru a se dedica familiei sale. Liderul mondial este în căutarea unei noi colaborări, iar prima propunere vine din partea unui