Superlativele sportului prahovean, în viziunea Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret

Petre Apostol

Reprezentanţii Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret Prahova, instituţie condusă de directorul Laurenţiu Nicolescu, fost înotător de performanţă, au stabilit clasamentul celor mai valoroase performanţe internaţionale realizate de sportivii care reprezintă judeţul. Ierarhia a fost întocmită conform punctajului stabilit de către Ministerul Tineretului şi Sportului.
Din păcate, clasamentul prezintă o realitate tristă a sportului prahovean, un judeţ care altădată se lăuda cu mulţi campioni olimpici, mondiali sau europeni având, în prezent, doar două reprezentante pe podiumul internaţional la nivel de seniori.
În disciplinele sportive olimpice, sportul prahovean s-a remarcat doar la bob, sanie, box şi judo, în acest an, fără să existe vreun reprezentant care să urce pe una dintre primele două trepte ale podiumului la un Campionat Mondial sau European. Cele mai bune performanţe, singurele de la nivelul de seniori, au fost obţinute de Maria Constantin şi Andreea Grecu, de la CSO Sinaia, medaliate cu bronz la Campionatele Mondiale de bob şi skeleton, în proba pe echipe. E drept, într-o echipă internaţională, româno-germană.
Gala de decernare a premiilor este programată să aibă loc miercuri, 27 decembrie, de la ora 10:30, la Sala Sporturilor „Olimpia” din Ploieşti.
DISCIPLINE SPORTIVE OLIMPICE
MARIA CONSTANTIN – Bob – C.S.O. Sinaia
– locul III Campionatele Mondiale de seniori – proba pe echipe, cu echipa internaţională – Konigssee, Germania
– locul III Cupa Europei seniori – Konigssee, Germania
– locul II Cupa Europei – La Plagne, Franţa
– sportivă calificată la Jocurile Olimpice de la PyeongChang 2018
– antrenor – Paul Neagu
ANDREEA GRECU – Bob – C.S.O. Sinaia
– locul III Campionatele Mondiale de seniori – proba pe echipe, cu echipa internaţională – Konigssee, Germania
– antrenor- Paul Neagu
ŞTEFAN PANAITESCU – Box – C.S. Municipal Ploieşti – cat. 80 kg
– locul III Campionatele Europene de cadeţi , România
– antrenor Titi Tudor
PÂRLOGA ANDREI – Judo – C.S.M.-C.S.Ş.- C.F.R. Ploieşti – cat. 73 kg
– locul I Cupa Europei U 18, România
– locul II Cupa Europei U 18, Croaţia
– antrenori Georghe Savu, Mihai Trandafirescu, Dorn Munteanu
RĂZVAN CIOLAN – Judo – C.S.M.-C.S.Ş.- C.F.R. Ploieşti – cat. 81 kg
– locul III Cupa Europei U 21, România
– antrenori Gheorghe Savu, Mihai Trandafirescu, Doru Munteanu
CĂTĂLINA ŞCHIOPU – Judo – C.S.M.-C.S.Ş.- C.F.R. Ploieşti – cat. 52 kg
– locul III Cupa Europei U 21, România
– antrenori Gheorghe Savu, Mihai Trandafirescu, Doru Munteanu
MARIAN GÎTLAN – sanie (dublu) – C.S.O. Sinaia
– locul II – proba pe echipe – Cupa Mondială juniori – Calgary, Canada
– două locuri V – proba pe echipe – Cupa Mondială juniori – Innsbruck (Austria) şi Altenberg (Germania)
– două locuri VI – proba pe echipe – Cupa Mondială juniori – Oberhof şi Winterberg (ambele, Germania)
– locul III – proba pe echipe – Cupa Mondială juniori – Clasament final general sezon 2016-2017
– antrenori Corina Drăgan, Alexandru Comşa, Liviu Turea
FLAVIUS CRĂCIUN – sanie (dublu) – C.S.O. Sinaia
– locul II – proba pe echipe – Cupa Mondială juniori – Calgary, Canada
– două locuri V – proba pe echipe – Cupa Mondială juniori – Innsbruck (Austria) şi Altenberg (Germania)
– două locuri VI – proba pe echipe – Cupa Mondială juniori – Oberhof şi Winterberg (ambele, Germania)
– locul III – proba pe echipe – Cupa Mondială juniori – Clasament final general sezon 2016-2017
– antrenori Corina Drăgan, Alexandru Comşa, Liviu Turea
ANDREI TUREA – sanie (simplu) – C.S.O. Sinaia
– locul II – proba pe echipe – Cupa Mondială juniori – Calgary, Canada
– două locuri V – proba pe echipe – Cupa Mondială juniori – Innsbruck (Austria) şi Altenberg (Germania)
– două locuri VI – proba pe echipe – Cupa Mondială juniori – Oberhof şi Winterberg (ambele, Germania)
– locul III – proba pe echipe – Cupa Mondială juniori – Clasament final general sezon 2016-2017
– sportiv calificat la Jocurile Olimpice de la PyeongChang 2018
– antrenori Corina Drăgan, Alexandru Comşa, Liviu Turea
CARMEN MANOLESCU – sanie (simplu) – C.S.O. Sinaia
– locul II – proba pe echipe – Cupa Mondială juniori – Calgary, Canada
– două locuri V – proba pe echipe – Cupa Mondială juniori – Innsbruck (Austria) şi Altenberg (Germania)
– două locuri VI – proba pe echipe – Cupa Mondială juniori – Oberhof şi Winterberg (ambele, Germania)
– locul III – proba pe echipe – Cupa Mondială juniori – Clasament final general sezon 2016-2017
– antrenori Corina Drăgan, Alexandru Comşa, Liviu Turea
DISCIPLINE SPORTIVE NEOLIMPICE
SECŢIA DE ARTE MARŢIALE – C.S. Conpet – Petrolul Ploieşti
-sportivii Neagu Andreea, Zafiris Flavius, lonescu Radu, Burtoiu Claudiu, Dumitraşcu Octavian, Măseluşa Teodora, Oprescu Lucian, Niţă Alexia, Zafiris Medeea, Niţă Alexia, Dinu Mihai, Filcescu Teodora, Teodorescu Sebastian, Stan lacob, lonescu Sabina, Dinu Maria
– 3 locuri I, 2 locuri II, 6 locuri III – Campionatele Europene Skdun (copii, cadeţi, juniori, tineret) – Serbia
– 4 locuri I, 7 locuri II, 7 locuri III – Campionatele Mondiale (copii, cadeţi, juniori, tineret) – Ungaria
– antrenor Aurelian Nicolae
SECŢIA DE KARATE – C.S. Municipal Ploieşti
-sportivii Dragoş Hritcu, Nicolae Alexandru
– locul II Campionatele Mondiale – karate tradiţional – enbu perechi – juniori II
– antrenor Liviu Apostol
SECŢIA DE KARATE – C.S. HASU Ploieşti
– sportivii Mihaela loniţă, Alexandra Riciu
– locul I – Campionatele Europene WUKF seniori, România
– antrenor Florin Carabă
PERECHEA FLORENTINA CONSTANTINESCU – SIMON SORIN DUMITRU – Dans Sportiv – Clubul de Dans Sportiv Silhouette Ploieşti
– locul I Campionatul European pe echipe – Cambrils, Spania
– locul II Campionatul Mondial seniori – 10 dansuri – Gyor, Ungaria
SECŢIA DE RADIOAMATORISM – C.S. Petrolul Ploieşti
– Sportivii Coca Pavlic, Piţigoi lonuţ, Balica Mihai, Pănoiu Alexandru
– 1 loc I, 4 locuri II, 1 loc III – Campionatul Mondial telegrafie viteză
– 1 loc I – Campionatul European RTTY
– antrenor Mihai Malanca

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*