U-BT Cluj, a doua victorie consecutivă în LNBM. Silvăşan: ,,Mi-a plăcut jocul nostru ofensiv”

U-BT Cluj a bifat a doua victorie consecutivă din LNBM, câştigând cu 90-86 (25-22, 27-24, 19-21, 19-19) pe parchetul echipei BC SCM Timişoara.

După startul partidei echipele au mers cap la cap, iar pe final U-BT s-a distanţat la trei puncte, 25-22. Echilibrul a persistat câteva minute şi în sfertul doi, dar apoi echipa gazdă a început să preia conducerea. Elevii lui Mihai Silvăşan s-au concentrat mai bine pe final şi la pauză conduceau cu 52-46.

Jocul bun al clujenilor a continuat şi după revenirea de la vestiare, iar scorul sfertului trei a fost tot în favoarea lor, 71-67. În ultimele 10 minute ale meciului, Timişoara s-a aflat din nou în avantaj, dar U-BT a gestionat mai bine finalul şi s-a impus cu 90-86 în prima deplasare din acest sezon al LNBM.

”Mă bucură victoria, faptul că am reușit în această seară să controlăm ritmul jocului, să mergem rapid peste ei ori de câte ori am avut ocazia, mi-a plăcut jocul nostru ofensiv. Mă îngrijorează, însă, aspectul defensiv și în special numărul mare de recuperări ofensive pe care le-am permis adversarului. Până acum, aproape la toate meciurile am pierdut lupta la recuperare, nu ne putem baza la nesfârșit pe forța ofensivă al unor jucători, trebuie să lucrăm mai mult și să punem osul serios la treabă și în ceea ce privește apărarea”, a declarat Mihai Silvăşan pentru site-ul clubului.

În etapa a treia, U-BT Cluj va primi vizita baschetbaliştilor de la Steaua Bucureşti. Meciul este programat vineri, 19 octombrie, în Sala Polivalentă.