U-BT Cluj, victorie importantă în derby-ul cu Oradea. ,,Studenţii” au câştigat toate sferturile

Sala Sporturilor ,,Horia Demian” a găzduit azi meciul dintre U-Banca Transilvania şi CSM CSU Oradea, echipa câştigătoare fiind Universitatea cu 89-74 (23-18, 25-23, 18-15, 23-18).

Nicolescu a deschis scorul cu o aruncare de trei puncte, 0-3, iar apoi Oradea s-a distanţat la 2-7. Universitatea a preluat conducerea după cinci minute de joc, 14-13, iar după încă două minute trecute scorul era 20-13 pentru clujeni. “U” a terminat primul sfert în avantaj, 23-18, iar după un minut şi jumătate trecut din sfertul secund, ,,studenţii” conduceau cu 31-21.

Diferenţa pe tabelă s-a mărit, 44-29, iar cu un minut înainte de pauza mare scorul era 46-41. Lapornik a stabilit scorul pauzei mari, după o aruncare de două puncte, 48-41.

U-BT a dominat sfertul trei, 66-56, dar după patru minute din ultimul act Oradea s-a apropiat la şase puncte, 72-66. Clujenii au continuat să se distanţeze şi au obţinut o victorie importantă în faţa Oradei, 89-74.

De la U-BT s-a remarcat Watson cu 20 de puncte, urmat de Zeigler cu 17 puncte, iar de la echipa oaspete Kariniauskas cu 15 puncte şi Gajovic cu 14 puncte. Următorul meci pentru clujeni va avea loc pe teren propriu contra ocupantei locului I, BC CSU Sibiu, pe 11 aprilie de la ora 19:00.