„U” Cluj a fost la un gol de penalty-uri în semifinala cu Dinamo din Liga Elitelor. „Studenţii” vor întâlni Craiova în finala mică

Universitatea Cluj a ratat o şansă mare de a ajunge în finala Ligii Elitelor U19.

Formaţia lui Călin Sălăgean a remizat în returul cu Dinamo de la Bucureşti, 1-1, după ce a pierdut, 1-2, meciul tur din Ardeal.

După o primă repriză perfectă, Mâneran a adus speranţele în tabăra „studenţilor” cu golul de 1-0, însă debutul mai bun de repriză secundă a „câinilor” a egalat situaţia pe tabelă. Creţu a înscris în minutul 52, însă nu era totul pierdut pentru clujeni.

Un gol marcat de „U” ar fi împins meciul la loviturile de departajare, însă rezultatul nu s-a mai schimbat, iar alb-negrii vor juca doar în finala mică. Adversara Universităţii din meciurile pentru locul trei-patru va fi Universitatea Craiova, care a câştigat astăzi cu Viitorul, 3-2, însă a pierdut în tur cu 0-5.

Partida dintre olteni şi clujeni se va disputa la Mogoşoaia, în 1 iunie.