“U” Cluj a pierdut primul meci din dubla cu Sepsi. ,,Studentele” au fost conduse cu 30 de puncte

Primul meci din semifinalele LNBF dintre Universitatea Cluj şi ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe s-a disputat ieri, 6 aprilie, în Sepsi Arena, iar campioana en-titre s-a impus cu 97-69 (23-13, 26-12, 19-28, 29-16).

Sepsi a deschis scorul, 2-0, iar Universităţii i-a intrat prima minge după aproape două minute de joc, 7-2. Kalusic a egalat la 11 după două aruncări libere, dar imediat Neagu a reuşit un coş de trei puncte, 14-11, şi gazdele s-au distanţat, câştigând primul sfert cu 23-13.

În sfertul secund, clujencele nu au reuşit să mai egaleze, cea mai mare diferenţă din această primă parte, 24 de puncte, s-a înregistrat la pauza mare, 49-25.

Gazdele au continuat să se distanţeze şi mai mult, conducându-le pe ,,studente” cu 30 de puncte, 59-29. Sepsi a avut o secetă în atac, de aproxiamtiv trei minute, iar “U” a profitat şi a mai redus din handicap, 64-48, dar la pauză tabela arăta 68-53 pentru gazde.

Sepsi a dominat şi ultimul sfert, câştigând partida cu 97-69 şi conduce cu 1-0 la general. Al doilea joc din această dublă se va disputa pe 12 aprilie, joi, în Sala Sporturilor ,,Horia Demian”, iar dacă va fi necesar să se joace şi o partidă decisivă aceasta va avea loc pe 15 aprilie la Sfântu Gheorghe.