U Craiova începe drumul spre grupele Europa League în Georgia

Universitatea Craiova are primul test în preliminariile Europa League în Georgia, acolo unde va da piept cu Lokomotiv Tbilisi, o formație modestă al cărui debut de sezon este unul dezamăgitor.

UEFA a decis ca meciurile din preliminariile Europa League din acest an să se dispute într-o singură manșă, fără spectatori, în speranța de a preveni răspândirea virusurilor. Așadar, formația care se va impune la Tbilisi în partida de joi seară se va califica direct în turul secund.

Chiar dacă se vor impune, oltenii vor pierde statutul de cap de serie pe care l-au avut în această primă fază și vor putea primi vizita unei formații de top în Bănie. Cele mai importante echipe cu care s-ar putea duela elevii lui Bergodi sunt AC Milan, Tottenham și Wolfsburg.

Program preliminarii Europa League 2020/2021:

1. runda preliminară – 20 august
  2. turul I – 27 august
  3. turul II – 17 septembrie
  4. turul II – 24 septembrie
  5. play-off – 1 octombrie

Faza grupelor ar urma să înceapă în data de 22 octombrie și să se încheie în data de 10 decembrie.

Să ne amintim că Universitatea Craiova a fost eliminată în stagiunea precedentă în turul 3 preliminar de către AEK Atena (Grecia), după ce trecuseră, în prealabil, de Sabail (Azerbaidjan) și Honved (Ungaria).

Chiar dacă au ratat șansa de a cuceri primul titlul după o pauză de 29 de ani, oltenii și-au revenit repede și au început noul sezon de Liga 1 cu dreptul, impunându-se cu scorul de 1-0 pe terenul celor de la Sepsi Sf. Gheorghe.

Lokomotiv Tbilisi a încheiat stagiunea precedentă pe poziția a 4-a în campionatul georgian, iar în acest moment, echipa antrenată de Giorgi Chiabrishvili ocupă poziția a 6-a după primele 10 runde. Lotul georgienilor este estimat la 4 milioane de euro, o sumă de 6 ori mai mică decât cea stabilită pentru lotul Craiovei (24.48 milioane de euro), conform transfermarkt.com.

Pentru a ne da seama de predicțiile specialiștilor am consultat ce oferă Fortuna:

Victorie Lokomotiv Tbilisi @ 5.00 / Egalitate @ 3.70 / Victorie U. Craiova @ 1.65

Așadar, bookmakerii estimează că vicecampioana României are 60% șanse de a obține o victorie în 90 de minute în meciul de la Tbilisi, respectiv 75.2% șanse de a se califica în rundă următoare, indiferent de metoda victoriei (incl. prelungiri și lovituri de departajare).

Meciul Lokomotiv Tbilisi – Universitatea Craiova, care se va juca joi seară pe Stadionul „Mikheil Meskhi” de la orele 20:00 va fi transmis în direct pe Digi Sport 1.

The post U Craiova începe drumul spre grupele Europa League în Georgia appeared first on sporttim.ro.