În cadrul etapei a treia a Ligii Florilor, Crișul Chișineu Criș a dat piept cu campioana anului trecut și prima echipă clasată și în această primăvară, înainte de înghețare. Fetele antrenate de Narcis Cîtu au început curajos meciul, au fost egalele echipei din Râmnicu Vâlcea o jumătate de repriză, după care „firul” s-a rupt treptat. Chiar și fără 12 jucătoare, între care 10 infectate cu COVID: Marta Lopez, Maren Aardahl, Diana Ciucă, Daciana Hosu, Asma Elghaoui, Evgenija Minevskaja, Jelena Trifunovic, Cristina Florica, Zeljka Nikolic, plus accidentatele Iryna Glibko și Roberta Stamin, oltencele au obținut un succes lejer în fața nou-promovatei din județul Arad.

Vedeta partidei a fost daneza Osterballe Norgaard, cea care a și deblocat tabela cu două goluri consecutive. Crișul a reacționat prin Șamanț și Cherecheși și, în general, le-au ținut cu brio piept mai valoroaselor lor adverare până la mijlocul primei reprize. De la 10-10, scor înregistrat în minutul 17, oltencele au început să se distanțeze, la pauză tabela arătând 15-19.

Startul de repriză a fost foarte slab pentru Crișul, care în 15 minute a mai înscris doar trei ore și a încasat nu mai puțin de 7 goluri. Dar, demonstrația de forță a echipei antrenate de Florentin Pera avea să aibă loc în ultima parte a confruntării, când Lupei și colegele sale au mai învins-o pe Pășălan, singura portăriță a lui Cîtu, de încă 12 ori, în timp ce golurile încasate au mai fost doar 5.

S-a terminat Crișul – SCM Râmnicu Vâlcea 23-40, și nou promovata rămâne cu zero puncte în clasament după trei runde. Mâine e zi de pauză la turneul de la Sfântu Gheorghe, pentru Crișul fiind o ocazie bună să-și adune forțele pentru disputa cu Mioveniul de duminică (ora 16,30), considerată cea mai abordabilă din seria de patru, din județul Covasna. Marți, 3 noiembrie, „alb-albastrele” se vor mai afla față în față cu SCM Buzău.

Formații și marcatoare:

Crișul: Șamanț 6, Boldor 5, Chereceși 3, Tamaș 3, Vezentan 2, Snakovski 1, Gaiu 1, Taivan 1, Haidu 1

SCM Râmnicu Vâlcea: Osterballe Norgaard 9, Lupei 7, Marin 6, Liscevic 5, Bucur 5, Țîrle 4, Gonzales 3, Dăscălete 1

0
0

Articolul Un început curajos nu a fost de ajuns pentru a ține piept ultimei campioane: Crișul Chișineu Criș – SCM Râmnicu Vâlcea 23-40 apare prima dată în sportarad.