UNDER 19 | România învinge Azerbaidjanul și încheie pe locul 2 la ”Elită”

Reprezentativa Under 19 încheie grupa de la Turul de Elită pe locul locul al doilea, cu 4 puncte acumulate, după victoria cu 4-0 obținută marți, 26 martie, împotriva Azerbaidjanului.

Tricolorii au învins categoric Azerbaidjanul, însă victoria nu a fost suficientă pentru a se califica la turneul final, întrucât la această categorie de vârstă merge la EURO doar prima clasată în grupă.

România a deschis scorul rapid, prin Valentin Mihăilă (7), cel care avea să reușească o ”dublă”, după golul înscris în minutul 20. Al treilea gol i-a aparținut fundașului Andrei Rus (29), care a marcat din pasa lui Banyoi. Intrat în minutul 73 în locul lui Sefer, Țîrlea a închis tabela în prelungiri, înscriind în minutul 90+2.

România: 23. Târnovanu – 2. Rus, 15. Screciu, 20. Manolache-cpt, 4. S. Șerban – 17. M. Șerban, 22. Toma (8. Chiriac 84′) – 14. Horșia (5. Ehmann, 90+2), 10. Sefer (7. Țîrlea 73′), 13. Mihăilă (18. Mitruscsak, 90+2)– 9. Banyoi (19. Baicu 73′). Selecționer: Daniel Oprescu
Rezerve neutilizate: 1. Cristea – 3. Ispas 

Azerbaidjan: 1. Mehbaliyev-cpt – 2. Nuruyev, 4. Huseinov, 14. Mardanov, 15. Masimov – 19. Bayramov, 7. Valizada (6. Ingilabli 31′), 8. Seyidov, 20. Tasdemir (18. Gasimov 59′) – 10. Guliyev, 23. Gurbanli (21. Aliyev 74′). Selecționer: Vugar Mammad
Rezerve neutilizate: 12. Alishov, 22. Samigullin 

Rezultatele Grupei 1 de la Turul de Elită: 

20 martie
Irlanda – România 5-0
Azerbaidjan – Rusia 0-0

23 martie
Irlanda – Azerbaidjan 3-1
Rusia – România 0-0

26 martie
România – Azerbaidjan 4-0
Rusia – Irlanda 0-2

Clasament: Irlanda 9p, România 4p, Rusia 2p, Azerbaidjan 1p

Pentru a se califica la Campionatul European U19 găzduit de Armenia, în iulie, România trebuia să câștige grupa.

Lotul convocat pentru Turul de Elită:

Portari: Ștefan Târnovanu (Sportul Snagov), Andrei Cristea (Gaz Metan Mediaș), David Duțu (SC Popești-Leordeni)

Fundași: Andrei Rus (SCM Gloria Buzău), Alexandru Ţîrlea (Real Madrid), Vladimir Screciu (RC Genk), Marius Leca (FC Viitorul), Antonio Manolache (ACS Poli Timișoara), Marco Ehmann (ASSCS Farul Constanța), Sorin Șerban (CS Minaur Baia Mare), Rareș Ispas (CFR Cluj)

Mijlocași: Marian Șerban (CS Mioveni), Daniel Toma (ASSCS Farul Constanța), Radu Chiriac (AFC Astra), Raoul Baicu (U Craiova 1948 CS SA), Claudiu Petrila (CFR Cluj), Antonio Sefer (Fotbal Club Rapid), Valentin Mihăilă (U Craiova 1948 CS SA), Ovidiu Horşia (Academica Clinceni)

Atacanți: Andrei Banyoi (Șoimii Lipova), Leonardo Mitruscsak (Plimob Sighetu Marmației)

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*