Unirea Slobozia, CSM Slatina și Comuna Recea s-au înscris în noul sezon al eşalonului secund

Duminică au avut loc meciurile retur din cadrul barajului pentru promovarea în Liga 2. Unirea 04 Slobozia, CSM Slatina şi ACS Fotbal Comuna Recea au obţinut dreptul de a evolua în sezonul viitor al competiţiei şi au confirmat participarea conform procedurii de înscriere.

Învingătoare în dubla manşă disputată pe 5 şi 9 august contra celor de la Mostiştea Ulmu, Progresul 1944 Spartac, respectiv CS Minaur Baia Mare, cele trei nou promovate în eşalonul secund s-au alăturat celor de la CS Aerostar Bacău şi U Craiova 1948 SA care au obținut dreptul de a evolua în Liga 2 datorită avansului pe care l-au avut în fruntea clasamentului la momentul îngheţării competiţiei Liga 3 din cauza pandemiei COVID-19.

Conform procedurii de înscriere aprobate prin decizia Comitetului de Urgenţă al FRF din 10 iulie 2020, cele şase cluburi care au participat la barajul pentru promovarea în Liga 2 au depus cerere de înscriere separată pentru ediţia 2020-2021 a competiţiilor Liga 2 şi Liga 3. Luni 10 august 2020, cele trei câştigătoare – Unirea 04 Slobozia, CSM Slatina şi ACS Fotbal Comuna Recea – au anunţat în scris Departamentul Competiţii că vor continua în eşalonul secund.

Unirea Slobozia a mai bifat un 2-0

Dacă în meciul tur a ratat un penalty pentru echipa sa, Constantin Toma s-a revanşat din plin în returul cu Mostiştea Ulmu. Decarul ialomiţenilor a avut două şanse de a marca de la punctul cu var şi nu a mai ratat ţinta de această dată, valorificându-le pe ambele. Primul penalty a fost transformat în minutul 15, după ce a fost obţinut de Ibrian, după un fault al lui Bonteanu.

La cinci minute de la reluare, Vlad Suciu a scos şi el un “11 metri”, pe care acelaşi Toma l-a transformat cu un şut în colţul opus faţă de primul gol. În urma a două victorii cu acelaşi scor, Unirea 04 Slobozia a obţinut promovarea în al doilea eşalon, acolo unde revine după cinci ani de la ultima participare.

CSM Slatina a învins din nou la limită, după un penalty ratat

După victoria cu 1-0 de la Bucureşti, elevii lui Mihai Ianovschi au avut emoţii în retur, deşi oaspeţii au fost lipsiţi de aportul unui om de bază, portarul Răduţă, devenit indisponibil ca urmare a unei tăieturi la braţ suferite după fluierul de final al meciului tur. Căpitanul Vasile Gheorghe a ratat un penalty în ultimul minut al primei reprize, dar totul a părut că va fi bine după golul lui Manea din minutul 61.

Eliminarea lui Vlada (72) pentru cumul de galbene le-a reaprins speranţele oaspeţilor, însă superioritatea numerică nu s-a concretizat şi pe tabelă, iar slătinenii au fost cei care au făcut pasul spre Liga 2.

Recea a dat lovitura la loteria penalty-urilor

Gazdele de duminică ale derby-ului maramureşean pentru promovarea în Liga 2 au deschis scorul destul de repede prin Mărieş (10), la o fază la care portarul Dombradi a ratat intercepţia unui balon trimis în careul celor de la Minaur. Batin a readus zâmbetul pe buzele băimărenilor după ce iniţial a ratat un penalty, dar a fost atent pe fază şi a băgat în poartă balonul respins de Bota (33). Fluierul de final al primei reprize a consemnat scorul de 2-1 pentru Comuna Recea, după ce Oiţă a înscris din careul mic (45+1).

Repriza secundă nu a mai adus schimbări pe tabela de marcaj, astfel că s-a ajuns la prelungiri şi în cele din urmă la lovituri de departajare. Szecui a deschis seria cu un gol pentru Recea, în timp ce Batin a zguduit transversala, după care au urmat patru penalty-uri transformate la rând – Potcoavă, Lemac, Micaş şi Lihet.

Gazdele au trecut de la extaz la agonie după ce Teut şi Bota au ratat unul după altul, în timp ce Cordoş a înscris pentru Minaur. Astfel că Bud ar fi putut aduce promovarea echipei sale prin transformarea ultimei lovituri, însă acesta nu a reuşit să îl învingă pe Bota. Au urmat la rând Chinde de la gazde şi Piper de la oaspeţi, dar doar primul a marcat, în timp ce juniorul oaspeţilor a trimis pe lângă poartă şi Comuna Recea a obţinut promovarea

Iată şi casetele de meci ale manşe a doua a barajului:

AFC UNIREA 04 SLOBOZIA – ACS MOSTIŞTEA ULMU 2-0 (1-0)
Constantin Toma (15 – pen., 51 – pen.)

UNIREA: 27. Gurău – 2. Stoianovici, 14. Gab. Lazăr, 4. Al. Dinu, 21. Ibrian – 22. Lemnaru – 19. Răduca (23. Mih. Năstase 46), 16. Vl. Suciu (13. Unguru 65), 8. Danciu (6. Dumbrăvean 75), 10. Ctin. Toma (cpt.) (17. Cr. Ene 55) – 24. S. Moldovan (11. Ad. Gherasim 75)
Rezerve nefolosite: 12. I. Poiană – 20. Comşa
Antrenor: Costea Enache

MOSTIŞTEA: 31. Mişu – 20. Bonteanu, 28. Rzv. Prodan, 30. G. Dinu, 2. N. Filip – 21. S. Chirică, 8. Tăbăcariu – 22. M. Mihai (19. Truţă 75), 10. Romanescu (cpt.) (16. Al. Gheorghe 55), 7. Slv. Radu (11. Val. Andrei 66) – 4. Şt. Radu
Rezerve nefolosite: 44. L. Petrişor – 17. Caragea, 35. Obedeanu, 71. Iul. Ilie
Antrenor: Mihai Ionescu

CSM SLATINA – AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC 1-0 (0-0)
Marian Manea (61)

CSM: 1. Nic. Grecu – 8. T. Bodri, 5. Cotigă, 23. M. Manea, 44. Demici – 7. V. Gheorghe (cpt.), 27. D. Toma – 77. Ctin. Radu (13. Ceapă 76), 24. Doman, 19. Deta – 31. Vlada (25. Necşulescu 90)
Rezerve nefolosite: 99. Velcu – 2. Eug. Militaru, 10. M. Grigore, 14. Ana, 21. Găină
Antrenor: Mihai Ianovschi

PROGRESUL: 1. Voican – 5. Parfeon (2. P. Vlad 62), 4. Acasandrei, 24. Leafu, 33. Mih. Şandru (18. Lixandru 62) – 8. Geană – 19. Boiangiu (15. Iani 75), 20. Milea (30. Al. Bodea 62), 10. Donca – 9. Cip. Stanciu (cpt.), 99. G. Petcu (7. I. Tudorache 46)
Rezerve nefolosite: – 11. Ad. Dorobanţu, 17. Brocea
Antrenor: Andrei Eremia

ACS FOTBAL COMUNA RECEA – CS MINAUR BAIA MARE 6-4 (2-1, 2-1, 2-1)
Alexandru Mărieş (10), Gabriel Oiţă (45+1) / Paul Batin (33)
Penalty-uri: 3-1 Szecui, 3-1 Batin, 4-1 Potcoavă, 4-2 B. Lemac, 5-2 Micaş, 5-3 Lihet, 5-3 Teut, 5-4 Cordoş, 5-4 Bota, 5-4 Cr. Bud, 6-4 Chinde, 6-4 Piper

RECEA: 1. Bota (cpt.) – 21. Szecui, 5. Oiţă, 20. M. Urs (2. Jucan 79), 18. Potcoavă – 11. Mărieş (19. Balha 71), 25. R. Rus, 14. Micaş, 10. Chinde – 8. Brata (7. Berindea 63), 9. Teut
Rezerve nefolosite: 39. D. Răilean – 17. Al. Oltean, 16. Bandula, 4. Bg. Paşca
Antrenor: Ciprian Danciu

MINAUR: 1. Dombradi – 23. Duruş (cpt.) (22. Lemac 85), 5. Cordoş, 27. D. Simion, 33. Pamfile – 17. Tutuţa (19. Lihet 85), 8. Coroian (10. Şter 69), 91. Zasaviţchii (7. V. Giurgiu 60), 77. Hăjmășan (47. Piper 69) – 29. Batin, 26. Bud
Rezerve nefolosite: 34. Gudea – 3. Prunescu
Antrenor: Dorin Toma