UTA joacă mai multe meciuri pe teren propriu în turul Ligii I, exceptându-le pe FC Argeș și Dinamo restul echipelor de tradiție vin la Arad!

UTA a aflat ordinea în care-și vor înfrunta adversarii în sezonul 2021-2022 în Liga 1. Spre deosebire de anul trecut, arădenii au parte de un debut ceva mai tare, gâzduindu-le în primele cinci etape pe două dintre pretendentele la titlu. Totodată, fanii arădeni, care sunt așteptați pe arena „Francisc Neuman” din această toamnă, au ocazia să vadă la Arad și alte echipe de top sau de mare tradiție, precum CFR Cluj, Rapid sau U. Craiova 1948. De altfel, „roș-albii” au parte de 8 partide acasă în tur și 7 afară, etapele legate la Arad fiind la mijlocul lui august, 14 și 21, când, după echipa lui Mutu și Voluntariul lui Ciobotariu vizitează orașul nostru.

În altă ordine de idei, să mai spunem că derby de România, FCSB – Dinamo, va avea loc în etapa cu numărul 9. În etapa a 12-a se dispută derby-ul Rapid – FCSB, în timp ce echipele U Craiova 1948 și Universitatea Craiova se vor duela în etapa cu numărul 6. Echipa campioană, CFR Cluj, va juca derby-ul cu vicecampioana FCSB în etapa cu numărul 10, iar Dinamo şi Rapid se vor înfrunta în etapa a 4-a.

Sezonul 2021/2022 va debuta pe 16 iulie și toate meciurile vor fi transmise în direct pe canalele Digi Sport și în format live video pe digisport.ro.

Chiar dacă Gică Hagi şi Ciprian Marica au anunţat într-o conferinţă de presă fuziunea dintre Farul şi Viitorul, la LPF este folosită în continuare denumirea Viitorul, cel mai probabil nu au fost depuse actele necesare. Dar iată mai jos întreg țintarul turului ediției de campionat 2021-2022 al Ligii I:

Etapa 1 (16 iulie)

Dinamo – FC Voluntari

CFR Cluj – FC U Craiova 1948

Sepsi – Academica Clinceni

Rapid – Chindia Târgoviște

Gaz Metan Mediaș – CS Mioveni

UTA – Viitorul

Universitatea Craiova – FC Argeș

FC Botoșani – FCSB

Etapa a 2-a (24 iulie)

FCSB – Universitatea Craiova

FC Argeș – UTA

Viitorul – Gaz Metan

CS Mioveni – Rapid

Chindia Târgoviște – Sepsi

Academica Clinceni – CFR Cluj

FC U Craiova 1948 – Dinamo

FC Voluntari – FC Botoşani

Etapa a 3-a (31 iulie)

CFR Cluj – Chindia

Sepsi – CS Mioveni

Rapid – Viitorul

Dinamo – Academica Clinceni

Gaz Metan – FC Argeş

UTA – FCSB

Universitatea Craiova – FC Botoşani

FC Voluntari – FC U Craiova 1948

Etapa a 4-a (7 august)

Viitorul – Sepsi

FC Argeş – Rapid

FCSB – Gaz Metan

FC Botoşani – UTA

CS Mioveni – CFR Cluj

Chindia Târgoviște – Dinamo

Academica Clinceni – FC U Craiova 1948

Universitatea Craiova – FC Voluntari

Etapa a 5-a (14 august)

Dinamo – CS Mioveni

CFR – Viitorul

Sepsi – FC Argeș

Rapid – FCSB

Gaz Metan – Botoșani

U Craiova 1948 – Chindia

UTA – Universitatea Craiova

FC Voluntari – Academica Clinceni

Etapa a 6-a (21 august)

Viitorul – Dinamo

FC Argeș – CFR Cluj

FCSB – Sepsi

FC Botoșani – Rapid

CS Mioveni – U Craiova 1948

Universitatea Craiova – Gaz Metan

Chindia – Academica Clinceni

UTA – FC Voluntari

Etapa a 7-a (28 august)

Dinamo – FC Argeș

CFR Cluj – FCSB

Sepsi – FC Botoșani

U Craiova 1948 – Viitorul

Rapid – CS Universitatea Craiova

Academica Clinceni – CS Mioveni

Gaz Metan – UTA

FC Voluntari – Chindia

Etapa a 8-a (11 septembrie)

FCSB – Dinamo

FC Botoșani – CFR Cluj

FC Argeș – U Craiova 1948

Universitatea Craiova – Sepsi

Viitorul – Academica Clinceni

UTA – Rapid

CS Mioveni – Chindia

Gaz Metan – FC Voluntari

Etapa a 9-a (18 septembrie)

Dinamo – FC Botoșani

U Craiova 1948 – FCSB

CFR Cluj – Universitatea Craiova

Academica Clinceni – FC Argeș

Sepsi – UTA

Chindia – Viitorul

Rapid – Gaz Metan

Voluntari – CS Mioveni

Etapa a 10-a (25 septmebrie)

Universitatea Craiova – Dinamo

FC Botoșani – U Craiova 1948

FCSB – Academica Clinceni

UTA – CFR Cluj

FC Argeș – Chindia

Gaz Metan – Sepsi

Viitorul – CS Mioveni

Rapid – FC Voluntari

Etapa a 11-a (2 octombrie)

Dinamo – UTA

U Craiova 1948 – Universitatea Craiova

Academica Clinceni – FC Botoșani

Chindia Târgovişte – FCSB

CFR Cluj – Gaz Metan

CS Mioveni – FC Argeș

Sepsi – Rapid

FC Voluntari – Viitorul

Etapa a 12-a (16 octombrie)

Gaz Metan – Dinamo

UTA – U Craiova 1948

Universitatea Craiova – Academica Clinceni

FC Botoșani – Chindia Târgoviște

FCSB – CS Mioveni

Rapid – CFR Cluj

FC Argeș – Viitorul

Sepsi – FC Voluntari

Etapa a 13-a (23 octombrie)

Dinamo – Rapid

U Craiova 1948 – Gaz Metan

Academica Clinceni – UTA

Chindia – Universitatea Craiova

CS Mioveni – FC Botoșani

Viitorul – FCSB

CFR Cluj – Sepsi

FC Voluntari – FC Argeș

Etapa a 14-a (30 octombrie)

Sepsi – Dinamo

Rapid – U Craiova 1948

Gaz Metan – Academica Clinceni

UTA – Chindia

Universitatea Craiova – CS Mioveni

FC Botoșani – Viitorul

FCSB – FC Argeș

CFR Cluj – FC Voluntari

Etapa a 15-a (6 noiembrie)

Dinamo – CFR Cluj

U Craiova 1948 – Sepsi

Academica Clinceni – Rapid

Chindia Târgoviște – Gaz Metan

CS Mioveni – UTA

Viitorul – Universitatea Craiova

FC Argeș – FC Botoșani

FC Voluntari – FCSB

0
0

Articolul UTA joacă mai multe meciuri pe teren propriu în turul Ligii I, exceptându-le pe FC Argeș și Dinamo restul echipelor de tradiție vin la Arad! apare prima dată în Sportarad.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*