Voinea nu va mai juca la UTA, ci va încerca să promoveze în Liga 1 cu U. Cluj

După doar șase luni petrecute la UTA, Albert Voinea și-a ales următoarea destinație. Fostul golgheter al Ligii a II-a a semnat cu Universitatea Cluj în prezența impresarului Bogdan Apostu, cu obiectiv clar promovarea în Liga 1.

Doar 160 de minute a strâns Voinea în tricoul „alb-roșu”, în 7 partide, fără a avea vreo realizare. De altfel, atacantul de 28 de ani  a fost o singură dată titular la UTA, în meciul contra Chindiei din play-out (scor 0-1), când a fost înlocuit în minutul 60. „Îmi doream să vin cu un plus de atitudine, care a existat, dar, poate, nu s-a văzut din exterior”, declara la finalul acelei partide fotbalistul originar din județul Gorj, care până să joace la UTA a mai evoluat pentru: Pandurii Târgu Jiu, Gloria Bistrița, Damila Măciuca, CS U Craiova, Metalul Reșița, CSM Râmnicu Vâlcea, Unirea Târlungeni, ACS Șirineasa (actuala Viitorul Pandurii), CNS Cetate Deva, ACS Dumbrăvița, Ripensia Timișoara și Turris Oltul Turnu Măgurele.

După ce Costel Enache a ratat promovarea, pe banca lui U. Cluj s-a așezat din această varp Erik Lincar, care a mai lucrat cu Voinea și la Turris.