Voleibalistele clujene au obţinut prima victorie din acest sezon. ,,Studenţii” au pierdut cu Dinamo

Sursă foto: Marius Jucan

Echipele de volei feminin şi masculin ale Universităţii Cluj au jucat azi, 25 noiembrie, etapele X şi VII ale Diviziei A1 pe teren propriu. Voleibaliştii au pierdut meciul contra dinamoviştilor, iar fetele au obţinut prima victorie din acest sezon.

Voleibaliştii Universității Cluj au jucat etapa a X-a a Diviziei A1 contra echipei Dinamo Bucureşti, iar victoria le-a aparținut oaspeților cu 3-0 (25-10, 25-22, 29-27).

Primul set le-a aparținut în totalitate dinamoviştilor, în al doilea clujenii s-au apropiat de adversari, iar al treilea set a fost cel mai încins deoarece echipa gazdă putea să îl câştige, dar pe fondul unor greşeli de arbitraj victoria le-a aparținut ,,alb-roşilor”. În următoarea etapă, 2 decembrie, “U”-iştii vor avea meci în deplasare cu CS Ştiinţa Explorări Baia Mare.re

De cealaltă parte, voleibalistele antrenate de Ciprian Dârnescu şi Luminița Trombițaş au întâlnit pe teren propriu formația ieşeană ACS Penicilina Iaşi. “U” NTT Data Cluj a obținut prima victorie din acest sezon al Diviziei A1, 3-2, după un meci greu contra moldovencelor. Rezultatele seturilor disputate în Sala Sporturilor ,,Horia Demian” au fost 17-25, 25-17, 25-22, 19-25, 19-17.

,,A fost un meci incredibil de greu şi ne aşteptam să fie aşa. Iaşiul e o echipă ca şi noi, aproximativ de acelaşi nivelul. Am avut suişuri şi coborâşuri în evoluție şi trebuie să învățăm să gestionăm anumite momente altfel. Sperăm să ne fi deblocat din punct de vedere psihic pentru că nu a fost uşor după şase etape fără victorie. Divizia A este foarte dură şi trebuie să ne obişnuim cu asemenea adversari”, a explicat Ciprian Dârnescu, antrenorul clujencelor.

Miercuri, 29 noiembrie, ,,studentele” vor juca turul sferturilor Cupei României contra formației CS Ştiința Bacău, iar returul se va disputa joi, 30 noiembrie, tot pe terenul echipei moldovene.